Yüzlerce Uğur Mumcu, ‘gazetecilik okulunda’ bir araya geldi

Aydınlık Gazetesi 23.1.2018 17:30

Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB), Uğur Mumcu’nun 25. ölüm yıl dönümünde düzenlediği Uğur Mumcu Gazetecilik Okulu’nun ilk günü bugün tamamlandı.

Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) yapılan okulda İletişim Bilimci, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Milliyet, Akşam, Cumhuriyet Gazetesi eski muhabiri, 26. Dönem Milletvekili Utku, Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu, Hürriyet Gazetesi eski Baş Yazarı, Önceki Dönem Basın Konseyi Başkanı, 25. Dönem Milletvekili, O. Oktay Ekşi, Aydınlık Gazetesi Yazarı, Atatürk’ün Bütün Eserleri Genel Yayın Yönetmeni H. Şule Perinçek ve Aydınlık Gazetesi Haber Müdürü Tevfik Kadan ders verdi.

Yüzlerce genç, gazetecilerin ve hocaların deneyimlerinden yararlanarak “Gazetecilikte Yöntem ve İlerleyiş”, “Araştırmacı Gazetecilik Nedir, Ne Değildir?”, “Medya ve Siyaset İlişkileri”, “Türkiye’de Gazeteciliğin Serüveni”, “Toplumsal Gazetecilik Sorumluluğu”, “Geleneksel Gazetecilik ve İnternet Gazeteciliği” konularını tartıştı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Atatürkçü Düşünce Derneğini temsilen yazar Feyziye Özberk, de Uğur Mumcu Gazetecilik Okuluna gelen konuklar arasındaydı.

FİKİRLERİ GENÇ NESİLLERİN ZİHİNLERİNDE YAŞAYACAK

TGB Genel Başkanı Cem Dikmen, yaptığı konuşmada “ Uğur Mumcu’yu katledenler sandılar ki Uğur Mumcular ölecek, unutulacak ve mücadelesi silinip gidecek. Ancak şunu bir türlü anlayamadılar: halkını aydınlatmak için canını ortaya koyanlar öldükleri zaman aslında ölümsüzleşirler. Çünkü onların fikirleri onlardan sonra gelen genç nesillerin zihinlerinde yaşamaya devam eder. Burada onun ahlakını, erdemini, halkına karşı sorumluluğunu ilelebet yaşatmak ve onun hayalindeki Türkiye’yi kurana dek mücadele etmek için toplandık.“ dedi.

‘GÖREV BELGEMİZ GENÇLİĞE HİTABEDİR’

Okulun açılış konuşmasını yapan Metin Feyzioğlu, “Uğur Mumcu’yu anmak, yaptığını yapmakla olur. Önce bilgi, sonra fikir sahibi olmakla olur. Milli duruşla olur.” cümlelerini kullandı. Konuşmasının sonunda Türk gençliğinin, Türkiye üzerine oynanan senaryoların hayata geçirilmesine izin vermeyeceğini vurgulayan Feyzioğlu, “Afrin Harekatı başladıktan sonra milleti yalan haberlerle kandırmaya çalışanlar, ya PKK’lıdır ya emperyal güçlerin kuklasıdır. İşte o fazla düşünmeyenleri bilgilendirmek bizim görevimizdir. Afrin’de savaşan, ovalarımızı bekleyen kahraman asker ve polislerimize, şehitlerimize bir kez daha yürekten şükranlarımızı sunuyorum. “ sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Bedel ödeyen kuşakların temsilcisinin bugün TGB olduğunu söyleyen Uğur Mumcu’nun ağabeyi Av. Ceyhan Mumcu yaptığı konuşmada “Kadrolar eylem içinde doğar” der Uğur, bu ne demek? Bu ülkede ilk defa ümmet yetmez, esas olan devlettir, millettir, vatandır diyen Namık Kemal’den bu yana bedel ödeyen kuşaklardır. Namık Kemal’den bu yana bedel ödeyen kuşakların temsilcisi bugün Türkiye Gençlik Birliğidir.” dedi.

Konuşmalardan sonra başlayan ders sunumları ise 6 oturumda tamamlandı.

Oturumların ilki Prof. Dr. İrfan Erdoğan’ın gazetecilikte yöntem ve ilerleyiş konulu sunumu ile başladı. Gazetecilik mesleğinde tarafsızlığın mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, “Gazeteci örgütlü yapının bir parçasıdır. Peki, bu koşulda tarafsızlık olabilir mi? Olamaz. Örneğin gündeme bakıyoruz ve o gündemden seçtiklerimizi haberleştiriyoruz. İşte seçtiklerimizle bile aslında tarafsızlığımızı bitiriyoruz. Onun için tarafsızlıktan bahsetmek kendini haklı çıkarma çabasından başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLİK OKULU İKİNCİ GÜNÜ İLE DEVAM EDECEK

Uğur Mumcu Gazetecilik Okulu’nun ikinci günü ise yarın (24 Ocak) yapılacak. Saat 14.00’te Uğur Mumcu Caddesi Migros önünde buluşacak olan TGB’liler, Tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer ile birlikte Uğur Mumcu’nun evine yürüyecek ve Cumhuriyet Kadınları Derneği ile birlikte basın açıklaması düzenlenecek. Ardından saat 18.00’de Uğur Mumcu’nun okul arkadaşı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Uğur Mumcu’nun ağabeyi Av. Ceyhan Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi Eski Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun’un konuşmacı olacağı “Uğur Mumcu’nun izinde aydın sorumluluğu” adlı panel yapılacak.

Top