Yine Yanılmış(!) ErdoğanApo'yla Başlattığı Açılımı Bitirdi…

Türkiye yangın yerine dönmüşken Çin’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecini bitirdi. HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen Erdoğan, “Milli birliğimize kast edenlere çözüm sürecini devam ettirmek mümkün değil” dedi.

Yaklaşık 6 yıldır tüm karşı çıkmalara ve “Vazgeçin” taleplerine rağmen ısrarla çözüm süreci diye bastıran, PKK’nın sınır dışına çıkıp, silah bırakacağını savunan, Oslo’da teröristlerle masaya oturulmasına onay verip İmralı-Kandil hattında görüşmeler yaptıran Tayyip Erdoğan, sonunda gerçeği anladı. Erdoğan bugüne kadar tüm uyarılara karşın, süreci devam ettirmiş, “Kan duracak, analar ağlamasın… Bu süreçle birlikte Cumhuriyetimiz daha da güçlenecektir… Süreç başarıyla ilerliyor… Çözümü halk istiyor… Çözüm sürecinde hiçbir tehdide, hiçbir şantaja boyun eğilmeyecek” demişti.

Erdoğan, dün Çin’e hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda konuştu. “çözüm süreci bitti mi? Devam edecekse hangi şartlarda devam edecek?” sorusuna “Bu ülkede milli birliğimize kast edenlerle çözüm sürecini devam ettirmek öyle zannediyorum ki mümkün değil” diyerek sürecin bittiğini resmen ilan etmiş oldu. Erdoğan şunları söyledi:

“Geri Adım Söz Konusu Değil” 

Çözüm sürecinin başlangıcına bakalım, geldiğimiz noktaya bakalım. Demokratik açılım olarak başladık, bu hükümetimizin samimi niyetiydi. Mesafe aldıkça milli birlik kardeşlik projesi olarak zenginleştirdik. O arada çözüm sürecini anlatıyorduk. Yerel seçimlere bütün bunlarla giderken bir şeyi gördük Çözüm sürecinin istismarını gördük. Genel seçimlere geldiğimizde bu işin ciddi manada hasar gördüğünü gördük.

Bu ülkede milli birliğimize kast edenlerle çözüm sürecini devam ettirmek mümkün değil. Olması gereken nedir? Milli birliktir, kardeşliktir. Bu kardeşlik zaten çözüm süreci denilen başlığın çok çok önünde olan içeriği zengin bir başlıktır. 78 milyon vatan evladı, bugüne kadar verilmiş haklar neyse bu hakları aynen kullanacaktır. Geri adım söz konusu değildir.

“Meclis Gerekeni Yapmalı”

Ben parti kapatılmasını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bunun bedelini ödemeleri gerekiyor. Bunları dokunulmazlık zırhından sıyırmak suretiyle, biz sırtımızı şuraya, buraya dayıyoruz diyenler bu ifadelerin bedelini ödemelidirler. Biz gerçek kişileri muhatap almalıyız. tüzel kişilerle uğraşmanın anlamı yok. Parlemento gerekeni yapmalı, senin sırtını dayadığın terör örgütü mü, bunun bedelini ödeyeceksin.

Kaynak Sözcü Gazetesi

Top