Yargıda Cemaat-AKP Savaşı

Gazeteci Hidayet Karaca ve çoğu polis 75 isimle ilgili 32’nci Asliye’nin verdiği tahliye kararı ortalığı toz duman etti. Başsavcılık kararın hukuken geçersiz olduğunu açıkladı.

TERÖR örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile usulsüz dinleme, darbe gibi suçlarla tutuklanan eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse, Ali Fuat Yılmazer, Yakup Saygılı, Tufan Ergüder’in de aralarında bulunduğu çoğu polis 75 kişi hakkında 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nce önceki gece tahliye kararı verildi.

32. Asliye Ceza “Tahliye” Dedi

İddiaya göre, Temmuz 2014’te başlayan ve arka arkaya yapılan operasyonlarda tutuklanan emniyet göreclileri ve Karaca’nın avukatları, yasada yapılan değişiklikle tutuklama kararı veren, bu kararlara yapılan itirazları ve tahliye taleplerini değerlendiren İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 10 ayrı sulh ceza hakimliğini reddederek tahliye talebinde bulundu. Avukatlar, reddi hakim taleplerini ise istanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yaptı. Reddi hakim talebini kabul eden İstanbul 29’uncu ASliye Ceza Mahkemesi tahliye taleplerini İstanbul 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme tahliye taleplerini kabul etti.

Tahliye Kararları İade Edildi

Hidayet Karaca ve çoğu polis 75 kişinin tahliye kararının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin  verdiği kararın usul ve yasaya aykırı, hukuken geçersiz olduğunu belirtti. Bu gelişmelerin ardından dün gece İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz ve İlamat Bürosu, “yetkisi olmadığı” halde “paralel yapı” soruşturmalarından tutuklu şüphelilerin tahliyesine karar veren İstanbul 32. Asliye Ceza mahkemesi’nin yazdığı tahliye müzakkerelerini, mahkemeye iade etti.

Top