Valiliğin 19 Mayıs engeline ADD’den ‘yürüyüş’ yanıtı

Samsun’da uzun yıllardır düzenlenen ve gelenek haline gelen fener alayına, valilik bu yıl izin vermedi. ADD yürüyüşün yapılacağını açıkladı

OLCAY KABAKTEPE / ANKARA – AYDINLIK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Samsun’da uzun yıllardır düzenlenen ve gelenek haline gelen fener alayına, valilik bu yıl izin vermedi. ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan ise Valiliğin yasağına rağmen yürüyüşün planlanan yerde yapılacağını ve kendisinin de orada olacağını söyledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da fener alayı düzenleyecekti. Ancak fener alayı etkinliğine Samsun Valiliği izin vermedi. Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a açıklamalarda bulunan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “19 Mayıs bu ülkenin kurtuluş ve Cumhuriyetin kuruluş tarihinin başlangıcıdır. ADD her 19 Mayıs’ta bu önemli günü yerinde, Samsun’da kutlamayı adet edinmiştir. Bu yıl da tasarladığımız gibi 19 Mayıs yürüyüşünü Samsun’da yapmaya kararlıyız” diye konuştu.

BEN DE ORADA OLACAĞIM’

19 Mayıs etkinliği nedeniyle Samsun şubelerinin Valiliğe resmi müracaatta bulunduğunu fakat bu talebin hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini bildiren Çölaşan, şu ifadeleri kullandı:

“Biz daha önce de bu gibi olayları yaşadık. 2012’de de Ulus’ta izin verilmediği halde halkın sesini dinledik ve tarihe zaferle geçtik.

Cumhuriyetle sorunlu olanların böyle bir eyleme izin vermelerini beklemek mümkün değildir. Ama biz kararlılıkla bu eylemi gerçekleştireceğiz. Samsun şubemizin yanında olacağız. Ben de orada arkadaşlarımla birlikte aynı mücadelenin içinde bulunacağım. Planladığımız yerde yürüyüşümüzü yapacağız.”

VALİ’DEN AÇIKLAMA: İPTAL EDİLMEDİ

Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) yapmayı planladığı ‘fener alayı’ etkinliğine izin verilmediği haberlerini yalanladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Kaymak, şu ifadeleri kullandı:

“Fener Alayı ve Gençlik Festivali yürüyüşünün iptali söz konusu değildir. Konu ile alakalı çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Fener Alayı ve Gençlik Festivali yürüyüşümüz, planlandığı gibi 18 Mayıs Cuma günü saat 21.00’da başlayacaktır. Bütün hemşehrilerimiz davetlidir.”

Top