UYARIYORUZ…

Yeni yasama yılına başlayan TBMM’nin ilk gündem konusu Suriye ve Irak’a asker gönderilmesini düzenleyen tezkerenin süresinin uzatılması.
Bu ülkelere gönderilmiş mevcut askerler düşünüldüğünde, tezkereyi reddetmenin anlamı yok. Ancak, tezkere onaylanırken, Fırat Kalkanı harekâtı ve Türkiye’nin katılabileceğini açıkladığı Rakka ve Musul’a yönelik operasyonların sınırları kesin olarak belirlenmelidir.
TBMM’ni uyarıyoruz… Olası bir Rakka operasyonu Türkiye için bir tuzağa dönüşebilir. Hükümetin de yakındığı Suriye politikasını tam bir çıkmaza sokabilir.
Türkiye, ABD’nin kendi kara gücünü kullanmayacağını açıkladığı Rakka’ya girerse Suriye’de çakılıp kalabilir. Örneğin, operasyonu birlikte yapmayı hayal ettiği ÖSO’nun tutamadığı yerleri de kendisi tutmak zorunda kalabilir.
Ötesinde, Türkiye böyle bir harekâtta Rusya’yı karşısına almak, ortak harekât yaptığını düşündüğü ABD ile çatışma riskine düşmek durumunda kalabilir.
TBMM, AKP iktidarının maceracı politikalara girme eğilimini ve bunu bir büyüklük olarak iç politikada satabilme hevesini frenlemedir.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ
GENEL MERKEZİ

Top