URLA’DA KÖY ENSTİTÜLERİNİN 78. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şubesi olarak Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş, Balıklıova Muhtarlığı ve Urla Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen Köy Enstitüleri’nin 78. Kuruluş Yıldönümü kutlaması, Balıklıova Rekreasyon Alanı’ndaki amfi tiyatroda gerçekleşti.

8 Nisan 2018 günü saat 10.00 da başlayan etkinliğimiz konukların kahvaltı için alışverişleriyle başladı. Balıklıovalı üreticiler kendi ürünlerini pazarladılar. Dışarıdan gelen yaklaşık 250 katılımcı Urla Belediyesinin düzenlediği rekreasyon alanı ve amfi tiyatroyu da çok beğendiler.

Saat 12.00 de etkinlik başladı.

ADD Urla Şube Başkanı Veli Çıtak açış konuşmasında 17 Nisan 1940’ta kurulan köy enstitülerinin 1924 yılından bugüne getirilen eğitim birliğinin ön önemli kurumlarından olduğunu söyledi. Çıtak, “Köy entstitüleri o gün de eğitimin güneşiydi. Bugün de yolumuzu aydınlatıyor” dedi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise konuşmasında; “ Köy enstitüleri modelinin köy çocuklarını eğitip, kulluktan yurttaşlık bilincine erişmelerine neden olmuştur. Köylerimizin toplumsal, ekonomik ve sosyal alanda canlanmasına, kalkınmasına, köylünün yönetime ortak olmasına neden olmuştur. Köy Enstitülüre Adanolu’nun aydınlanmasının temelidir“ dedi.

ADD Urla Şubesi Çocuk Korusu’nun okuduğu şiirler ayakta alkışlandı. Programda yer alan öğrencilere nutuk hediye edildi. Gülbahçe Kadınlar korosu türkülerini seslendirdiler. Toplantıda daha sonra Yeni Kuşak Köy Estitüleri Derneği üyeleri eğitimciler Mevlüt Kaplan, Ertuğrul Erdem ve Şahap Cesur konuklara enstitüleri anlattılar.

Top