Ufuk Söylemez: Erdoğan Soral’a Saygı

TC. Ziraat Bankası, ülkemizin en köklü ve büyük kamusal sermayeli bankası olmasının yanı sıra, geçmişten-bugüne başta bankacılık sektörü olmak üzere Türk ekonomisinde bir okul vazifesi de görmüştür. İşte bu bankanın yine bir bankacılık kariyer ve ekolü olan Teftiş Kurulu da geleneksel olarak bankacılık sektörü ve iş dünyasına çok sayıda yetişmiş-kalifiye insan yetiştirmiş ve vermiştir.

 

Bendeniz de meslek yaşamıma TC. Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı olarak başladım. 1978 yılında Bankanın o dönemdeki Genel Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Soral’dı. O zamanlar Doçent unvanını taşıyordu.

 

Banka Teftiş Kurulu tarihinde belki de çok az görülen bir giriş ve yeterlilik sınavı yaptıran Erdoğan Soral, yazılı sınavları ve sözlü mülakatı yapacak olan heyetin başına, o dönemlerde Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin (AİTİA), ( şimdi ise Gazi Üniversitesi) Rektörü (Başkanı) olan Prof. Dr. Onur Kumbaracıbaşı’nı (eski Bayındırlık ve İskan Bakanı) getirmişti.

 

Tabii hem hukuk-ekonomi-muhasebe ve y. dil yazılı sınavları hem de sözlü mülakat sorularının ne denli zor olduğunu ve bizim gibi genç mezunlara epeyce soğuk terler döktürdüğünü söylememe gerek yok.

 

Velhasıl, tamamıyla bilgi ve liyakate önem veren bir sınav sistemini kurmuştu Prof. Soral. Fakat onun bilimsel akademik kişiliği, eğilip-bükülmeyen, sağlam karakteri bu değerli bilim adamının Bankanın başında daha fazla yararlı görevler yapmasına fazlaca imkân vermedi ve istifaen bu görevinden ayrıldı. Hem o sınavların zorluğu ve objektifliği, hem de meslek hayatıma ve kariyerime başladığım milli bankamızın genel müdürü olarak onu hiç unutmadım ve izledim.

Yıllar sonra karşılaştığımız bir panelde kendimi tanıttım ve onun yaptığı dürüst, objektif ve bilimsel sınavlar sayesinde mesleğimde ve kariyerimde geldiğim noktada, yaptığı katkı nedeniyle gıyabında ona müteşekkir olduğumu ifade ettim.

 

Çünkü o sayede, çalışkan, başarılı ve nitelikli halk çocukları mesleğe girebilmiş, kariyer yapmış ve ülkeye hizmet etme olanağı bulabilmişlerdi.

 

Çok memnun oldu ve duygulandı. Bilahare, çok iyi yetişmiş genç ve başarılı bir evlat olan değerli oğlu Sn. Bartu Soral’la tanıştık. Beraber TV programları ve toplantılarda bulunduk. Ona da babasıyla ne kadar gurur duysa az olduğunu her zaman söyledim.

 

Günümüzde, ikiyüzlü, fırsatçı, niteliksiz, yandaş ve yanaşma çapsız sözde bazı akademisyenlerin her gün merkez medyada kifayetsiz ihtiraslarıyla boy gösterdiklerini gördükçe, Prof. Soral gibi birikimli, mütevazi, dürüst ve saygın bilim insanlarının değerini çok daha iyi anlıyor ve görebiliyorum.

 

Prof. Soral bugün Ayvalık’ta toprağa verilecek. Ülkemiz ve bilim dünyası için büyük bir kayıp. Örnek, namuslu bir cumhuriyet aydınını yitirdik. Hepimizin başı sağolsun. Başta değerli evladı Sn. Bartu Soral olmak üzere bütün aile bireylerine ve sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

 

Değerli bilim adamı ve genel müdürümüz, saygı değer insan Prof. Dr. Erdoğan Soral beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

https://www.aydinlik.com.tr/erdogan-soral-a-saygi-ufuk-soylemez-kose-yazilari-ekim-2017

Top