Tuzla’da ‘Cumhuriyete Giden Yol’ Sergisi Açıldı

ADD Tuzla Şubesi Tuzla Belediyesi Rumeli Kültür Merkezi’nde “Cumhuriyete Giden Yol” konulu sergi düzenledi.

ADD Tuzla Şubesi Tuzla Belediyesi Rumeli Kültür Merkezi’nde “Cumhuriyete Giden Yol” konulu sergi düzenledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Tuzla Şube Başkanı Şengül Özpagada tarafından Tuzla Belediyesi Rumeli Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergiye; Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Özcan, Tuzla Belediyesi Kültür Müdürü Selami Gülırmak, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, serginin mimarı Ulvi Sulaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Şengül Özpagada serginin açılışında yaptığı konuşmada, “ Bugün aslında iki önemli günü kutluyoruz. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu’yu 7 düvelden kurtaran 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz’un 98. yılını kutluyoruz. Bugün Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı gün. Bizde ADD olarak böyle bir sergi düzenlemeye karar verdik. Sergimizin adı “Cumhuriyete Giden Yol.” Sergimizin mimarı Ulvi Sulaoğlu da burada. Kendisine teşekkür ediyorum. Biz 3-4 gündür sergimizin hazırlıklarını yapıyoruz. Güzel bir sergi oldu. Tüm Tuzlalıları “Cumhuriyete Giden Yol” sergimizi görmeye bekliyoruz” dedi.

“Cumhuriyete Giden Yol” sergisinin mimarı Ulvi Sulaoğlu’da yaptığı konuşmada,” Bugün buradaki sergi 20. Sergimiz oluyor. Geçen yıl 10 Kasım’da sizlerle beraberdik. Bugünde Şengül Özpagada başkanımızın çağrısıyla buradayım. Sizlere sergimizdeki gazetelerin ne olduğunu ve “Cumhuriyete Giden Yol”un bu gazetelerde nasıl ifade edildiğini sizlere aktarmak istiyorum. Özellikle beni buraya getiren Şengül başkanıma teşekkür ediyorum” dedi.

Serginin mimarı olan Ulvi Sulaoğlu’na açılıştan önce ADD Tuzla Şube Başkanı Şengül Özpagada bir plaket vererek desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“Cumhuriyete Giden Yol” sergisinin açılışının ardından Ülvi Sulaoğlu, katılımcılara bilgiler verdi.

“Cumhuriyete Giden Yol” sergisinde şimdiye kadar görmediğiniz eski ve yeni Türkçe gazeteler, Çanakkale, Sakarya, Birinci ve İkinci İnönü savaşları, Mudanya Mütarekesi, TBMM’nin açılış günü gazetesi, cumhuriyetin 10. yıl gazetesi 30 AĞUSTOS gazeteleri, 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu ve LOZAN’la ilgili gazeteler, nadir fotoğraflar. Hepsi ADD Tuzla Şubesi tarafından düzenlenen sergi 30 Ağustos Pazar günü akşamına kadar açık kalacak.

Top