Turhan Özlü’nün Kitabı ve Yabancıların Türk Siyasetine Bakışı

phpThumb_generated_thumbnailTurhan Özlü’nün yazdığı Y-CHP isimli kitap Türk siyasetinin son yıllarına ışık tutacak önemli bilgiler içeriyor. Bence kitabın en ilginç bölümlerinden biri yabancıların CHP’deki yönetim değişikliğini nasıl değerlendirdikleri.

Bazı örnekler:
ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Edelman: “CHP’deki değişimden çok memnunuz”.

ABD Hükümetine yakın RAND Corporation’ın yetkililerinden Stephen Larrabe: “CHP geleneksel olarak en Batı ve Amerikan yanlısı partilerden birisidir. Ancak Parti 2003 yılından bu yana giderek artan bir boyutta daha millici ve Amerikan karşıtı bir duruş benimsedi.”

Washington Türkiye Araştırmaları Program Direktörü Sponer Çağaptay: “Deniz Baykal’ın nahoş biçimde de olsa ayrılşı Türk siyasetinde bir fırsat penceresi araladı.”

New York Times’ın eski Ortadoğu Büro Şefi Stefan Kinzer “Seks kaseti Türkiye’ye aydınlık bir gelecek açıyor. Bu son derece olumlu ve mutlu bir tesadüf”.

Turhan Özlü’nün kitabında Amerika’dan ve Avrupa’dan buna benzer başka örnekler de var.

Öyle anlaşılıyor ki,Batı ülkelerinde daha önceki CHP yönetiminden rahatsızlık duyuluyormuş. Acaba neden? CHP 1 Mart tezkeresinin reddedilmesine öncülük yaptığı için mi? ABD’nin vaad ettiği1 milyar dolar karşılığında Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahalesinden vazgeçme sözünün verildiği Dubai anlaşmasının reddedilmesini sağladığı için mi? Kıbrıs’la ilgili olarak 2005 yılının Temmuz ayında yapılan ve Rum Yönetiminin tanınmasını öngören anlaşmanın onaylanmasını engellediği için mi? Ermenilerle gizli pazarlıklar sonucunda imzalanan protokollerin onayını önlediği için mi? Habur skandalını ortaya çıkardığı için mi? Yoksa hepsi için mi o dönemdeki CHP rahatsız yaratıyordu?

CHP o dönemde hiçbir ülkeye karşı düşmanlık politikası izlemedi ama Atatürk’ün gösterdiği doğrultuda ve O’nun tam bağımsızlık anlayışına sahip çıkarak Türkiye’nin çıkarlarını korumak için cesaretli, kararlı ve sonuç alıcı bir politika izledi.

Ülkemizdeki siyasi gelişmelerle ve yabancıların Türk siyasetini yönlendirme çabalarıyla ilgilenen herkesin, özellikle milletvikilliği için aday olarak siyasi sorumluluk taşımaya hazırlananların Turhan Özlü’nün kitabını okumalarında yarar var.

Saygılar, sevgiler.

Onur ÖYMEN

 

Top