TÜM HALKIMIZA DUYURUYORUZ: DANIŞTAY KARAR VERDİ; ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYMA HAKKINI KISITLAYAN YÖNETMELİK MADDESİ İPTAL EDİLDİ.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞI , (ulusal ve resmi bayram- mahalli kurtuluş günleri- ve -tarihi Günler’de yapılacak tören ve kutlamalara dair ) yönetmeliğe KARŞI  AÇTIĞI DAVADA;  .ATATÜRK ANITLARINA ÇELENK KOYMA HAKKINI KISITLAYAN  2/6. Madde Hükmünün IPTALINI SAĞLAMIŞTIR.
.
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞI ESASEN  YASALARA VE HUKUKA AYKIRI  YASAKLAMAYA KARŞI ÇIKARAK ,  TÜM  YURTTA ULUSAL  RESMI BAYRAMLARDA BIR YANDAN  TÜM ENGELLEMELERE KARŞI DIRENEREK ATATÜRK ANITLARINA ÇELENGINI KOYMAYA DEVAM ETTI,   DİĞER YANDAN DA BU HUKUKA AYKIRI DÜZENLEMEYI  YARGIYA TAŞIDI.
DANIŞTAYIN , BU HUKUKA AYKIRI HÜKMÜ  IPTALI ILE ;  yönetmelikte sayılı kurumlar dışındaki TÜM DEMOKRATIK  KITLE ÖRGÜTLERI, MESLEK VE SIVIL TOPLUM KURULUŞLARI  DA  HERHANGİ BIR BAŞVURU YADA IZNE TABI OLMADAN RESMI TÖRENLERE KATILIP  “ATA”LARINA SAYGILARININ NIŞANESI OLARAK ÇELENK SUNABİLECEKLERDİR.
UMARIZ  BUNDAN BÖYLE , İDARE ORGANLARI DA  CUMHURIYETIN DEĞERLERIYLE OYNAMAKTAN VAZGEÇECEK HUKUKA  VE MILLETE SAYGILI OLACAKLARDIR.
                                              YAŞASIN CUMHURIYET,
                                               CUMHURIYET YAŞASIN
                                                    ADD Genel   Merkez


DANIŞTAY KARAR VERDİ

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL MERKEZİ ADINA  GENEL YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE DERNEĞİN HUKUK MÜŞAVİRİ AV.KUTLAY ALPUĞAN TARAFINDAN AÇILAN DAVA SONUCUNDA;

ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYMA  HAKKINI KISITLAYAN  YÖNETMELİK MADDESİ İPTAL EDİLDİ.

Danıştay 10.Dairesi Oy Çokluğu ile verdiği kararda;Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve  Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve  Kutlamalar Yönetmeliğinin 2.maddesinin 6.fıkrasını, “Çelenk koyma hakkının düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında  bir  hak olarak değerlendirerek hukuka aykırı bularak oy çokluğu ile iptal etti.

Aynı davada    Danıştay 10.Dairesi  Yönetmeliğin diğer maddelerine ilişkin   iptal istemini ise   oy çokluğu  ile  reddetti.

Atatürkçü Düşünce  Derneği ilgili yönetmeliğin tümünün iptal edilmesi gerektiği gerekçesi ile reddedilen hükümlere ilişkin olarak  İdare Dava Daireleri Kurulu nezdinde  Temyiz edileceğini bildirdi.

Top