TOPLUMSAL HABERLER – Röportaj 26/4/2016 Çölaşan: Laiklik Yeterince Savunulmuyor

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni anayasada ‘laiklik’ ilkesinin yer almaması yönündeki sözlerini değerlendirdi.

Konuyu hem önemli bir sivil toplumunun başkanı, hem de tecrübeli bir hukukçu olarak ele alan Tansel Çölaşan, bu sürece gelinmesini cumhuriyetçi güçlerin ve cumhuriyeti savunan siyasi partilerin zamanında bu konuyu yeterince önemsememelerine ve laiklik ile cumhuriyet değerlerine yapılan saldırıları gereği kadar savunmamalarına bağladı.

Çölaşan, şimdi TBMM Başkanı olan İsmail Kahraman’ın dile getirdiği söylemin, 2012’de AKP’nin “yeni” anayasa uzlaşma komisyonu’na verdiği taslak metin olduğunu tahmin ettiğini söyledi. Bu taslağın TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın başkanı olduğu Birlik Vakfı’nda hazırladığını dile getiren Çölaşan, o taslakta Meclis sisteminin yerine, başkanlık sisteminin de önerildiğini belirtti. Çölaşan, “Dolayısıyla 2012’de söylediklerini tekrar dile getiriyorlar. Kahraman yeni bir şey söylemiyor. Asıl sorgulanması gereken şey, diğer siyasi partilerin 2012’de ‘anayasa uzlaşma komisyonu’na katılıp zaman kaybetmiş olmalarıdır dedi.

“CEMAATLER, TARİKATLAR KANSERLİ DOKU”

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Meclis Başkanı Anayasamızda Diyanet İşleri Başkanlığı İdarenin içinde yer aldığına göre anayasa, zaten dini anayasadır, laikliğe gerek yok demiş” diyor. Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı Cumhuriyet’in kurucu idaresinin eseridir ve görevi, dini siyasete alet etmek için değil, tam tersine Cumhuriyet’in kalıtımındaki hastalıklı, kanserli dokularla (cemaatler, tarikatlar gibi) mücadele edip, Türkiye’nin gerçekten demokratik, laik bir hukuk devleti olmasına hizmet etmektir diye konuştu ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuşmayı yapan meclis başkanı, şu anda 1982 Anayasası’nda dahi başlangıç kısmında var olan (laik, demokratik, hukuk devleti) ilkesi gereğince bu göreve seçilmiştir ve bu anayasa halen yürürlüktedir. Sokaktaki adam bu sözleri söylese hoş görülebilir. Ama bir meclis başkanı olarak bu söylemesi en azından basiretsizliktir. Derhal istifa etmesi gerekir”dedi.

“MEYDANI BOŞ BULDULAR”

“Bu gerici ve Cumhuriyet karşıtı güçlere zamanında yeterli-gerekli cevap verilmediği için ortalığı boş bulan bu zihniyet, bu tür tartışmaları ortaya atarak, Cumhuriyeti algı yöntemiyle itibarsızlaştırıp değerlerini tartışmaya açıyorlar” diyen Çölaşan, sözlerini, “Laikliğin bu kadar tartışmaya açılabilmesinin sebebi, Cumhuriyet’in yanındaki siyasi partilerin Cumhuriyet ilkelerini yeteri kadar sahiplenmemesidir. Meydanı boş bulan Cumhuriyet’i yıkmaya çalışıyor” şeklinde tamamladı.

Top