Tansel ÇÖLAŞAN: Yargıda “temizliğin” amacı ne? -ODA TV-

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Yargıçlar Sendikası, Danıştay’ın kuruluş yıldönümüyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

ADD Genel Başkanı ve eski Danıştay Başkan Vekili Tansel Çölaşan imzalı açıklamada, “Adalet Bakanı, hazırladıkları yasa tasarısını 22 Mayıs sonrası kurulacak hükümete sunacaklarını açıkladı. Halen Yargıtay’da 23’ü ceza, 23’ü hukuk 46 dairede 516, 17 daireli Danıştay’da da 195 üye kadrosu var. Düzenleme ile her iki kurumda da ‘ihtiyaç fazlası’ olduğu gerekçesiyle Daire ve üye sayısı azaltılıyor; Yargıtay 12 hukuk, 12 ceza daireli 300 üyeli, Danıştay’da 14 daireli, 125 üyeli olacak. Bugün okur yazar herkes biliyor ki bu bir ‘cemaatçi temizliği’ olacak” denildi.

“YARGI BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRI”

“Bugün değiştirilmek istenen yapı, 2007 Genel Seçimlerinden zaferle çıkan iktidarın 2023 hedefine varmak üzere yargıyı ele geçirmek ve onu muhaliflerine karşı bir sopa gibi kullanmak amaçlı 2010 Anayasa değişikliği sonrasında kademeli olarak gerçekleştirilen yapıdır” diyen Tansel Çölaşan, şöyle devam etti:

“O zaman kanka olan iktidar ve cemaat özellikle emniyet ve yargıda oluşturdukları F tipi kadrolar eliyle birlikte suç işlediler. Ergenekon, Balyoz, Casusluk ve benzeri davaları hatırlayın; TSK ve özellikle Deniz Kuvvetleri’nde yönetici kadrolar tasfiye edildi. Aydınlar zindanlara atıldı.

Aralarında ‘güç’ kavgası çıkmasa, 17/25 Aralık yaşanmasa, iktidar cemaati kendisine darbe yapmakla suçlamak ve yolsuzluğunu savuşturmak için ‘kumpas’ı bulmasa, bugün kol kola Cumhuriyet’in altını oymaya devam ediyorlardı. Ne Ergenekon ve Balyoz Mağdurları kurtulurdu, ne de bugün o yargının yapısı değiştirilirdi. Bugün de istinaf mahkemeleri söz konusu. Herhalde Yüksek Yargıçlığı ellerinden alınanlar yaş haddine kadar bu gibi yerlerde görevlendirileceklerdir. Nereden bakarsanız bakın, olay Anayasa’da yer alan kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti gibi Demokrasinin vazgeçilmez ilkelerine, hakimlik mesleği, teminatı ve yargı bağımsızlığına aykırı. Yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi halinde, AYM kararlarının geriye yürümezliği ilkesi nedeniyle atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur. Ama 65 yaş öncesi görevden alınacaklar için hak ihlali nedeniyle bireysel başvuru yolu açılabilir.

Son söz; Her Ülke, kurumlarını kendi siyasi deneyim ve kültür yapısına uygun kurabilme ahlakını yaratabilirse başarabilir.”

YARGIÇLAR SENDİKASI’NDAN AÇIKLAMA

Yargıçlar Sendikası’ndan yapılan açıklamada ise “Danıştay, gerek 1961 Anayasasında gerekse 1982 Anayasasında yüksek mahkeme olarak sayılmakla birlikte, dereceli yargı sisteminin kurulmasıyla yüksek mahkeme vasfını pekiştirmiştir” denildi.

“İdari yargıç ve Danıştay savcısı meslektaşlarımızın binbir emekle ve yaşamları pahasına verdikleri kararlar hiçe sayılmakta, Yeni Türkiyenin kriminal gündem yoğunluğu içerisinde idari yargı bağlamında ‘sıkıysa gelin uygulayın’ noktasına demir atmış durumdayız” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çığ gibi büyüyen hukuk tanımazlık ve dinmek bilmeyen aymazlık ‘oğlan bizim kız bizim’ derken, bugünlerde kokteyllerle ve sempozyumlarla kutlanan, mesleki sunumlar ile akademik dünyaya koridor açılan idari yargı gününün hemen ardından meslektaşlarımız, 2006 yılında, yine bir idari yargı günü kutlamasından sadece bir hafta sonra, 17/05/2006 tarihinde gerçekleşen menfur bir saldırıda yaşamını yitirerek görevi başında iken aramızdan ayrılan Danıştay Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in acı hatırası ile yapayalnız kalmaya mahkum edilecek; bir sonraki idari yargı gününe kadar başına herhangi bir iş gelmemiş bilim dünyasının emekçilerinin ürettikleri eserlerden yararlanarak ulus adına yargılama yapmaya devam edeceklerdir.

Kuvvetler ayrılığının fiilen askıya alındığının pervasızca ilan edildiği şu günlerde, reklam aralarında gösterime giren tanıtımlar gibi, yeniden ancak, alışık olduğumuz türden çıkışlar eşliğinde demokratik ve laik Cumhuriyetin içinin boşaltılmaya çalışılmasına inat, idari yargı emekçileri görevlerini yapmakta çekingenlik göstermeyeceklerdir.

Yargının ele geçirilmek istenen bir mevzi gibi görüldüğü ve uçan halıya dönüştürülerek araçsallaştırıldığı bu süreçte her geçen gün bir öncekinden geriye gitmiş olsa da her türlü olumsuzluğa rağmen, idari yargıç ve Danıştay savcısı meslektaşlarımızın İdari Yargı Günü’nü ve Danıştay’ın Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.”

Odatv.com

Top