Tansel Çölaşan ve ADD 4 Temmuz tarihli Kocaeli Gazetesi’nde

TANSEL ÇÖLAŞAN GAZETEMİZE KONUŞTU

Kocaeli güzergahında devam eden Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe de katılan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Kılıçdaroğlu zımba gibi yürüyor, inşallah başaracaklar” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güvenpark’tan Maltepe Cezaevi’ne doğru başlattığı ve Kocaeli sınırlarında devam eden Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe de katılan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, yürüyüşe ara verip ADD Yahya Kaptan Şube Başkanlığında toplantı yaptı. Toplantıda ADD Yahya Kaptan Şube Başkanı Yakup Gökçe ve yönetimi ve bazı ilçe dernek başkanları katılım sağladı. Toplantının ardından basın mensuplarına yürüyüşle ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Çölaşan, “Bu yürüyüşün cumhuriyetin ilkelerini korumak amacıyla, cumhuriyetin değerlerini yeniden kazanmak adına tek adam tek parti rejimini tarihe gömmek amacıyla ulaşmasını temenni ediyoruz. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu zımba gibi yürüyor. Çok şaşırdım. Çok süratli ve güzel bir performans sergiliyorlar” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA MEKTUP SUNDUK

Adalet Yürüyüşü’nün ilk günü kendi kurumumuz içindeki değerlendirmeyle örgütsel anlamda temsil olarak katıldık. Sonrasında da bütün şubelerimize genelge yayınladık. 341 şubemiz var. Genel merkez çerçevesinde katılım sağladık. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na, Adalet Yürüyüşü ile ilgili genel merkezimizin görüşünü paylaşan bir de mektup sunduk. Bu yürüyüşün cumhuriyetin ilkelerini korumak amacıyla, cumhuriyetin değerlerini yeniden kazanmak adına tek adam tek parti rejimini tarihe gömmek amacıyla ulaşmasını temenni ediyoruz” dedi.

TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE İLE KAZANILIR

Devamında yürüyüşü ele alan Çölaşan, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu zımba gibi yürüyor. Çok şaşırdım. Çok süratli ve güzel bir performans sergiliyorlar. İyi bir programlama var. Sabah yürüyüşleri akşama doğru dinlenmeleri, belediyelerin katkıları derken iyi bir örgütlenme var. İnşallah başaracaklar. Burada başarıdan kastımız nedir? Başarı, rejimi değiştirmek isteyenlerin başaramaması ve cumhuriyet değerlerinin yeniden kazanılması, tam bağımsız gerçekten demokrat Türkiye ile kazanılır” şeklinde konuştu.

BARIŞMANIN YOLLARINI ARIYORLAR

Çölaşan FETÖ soruşturmalarını da değerlendirerek “Daha önce iktidar, FETÖ ile birlikte tüm Türkiye’yi parsellemişti. Balyoz gibi davalarla ordunun içini boşalttılar. O dönem ben mağdurum demişti. Şimdi ise o kumpası birlikte kurduklarını gösteriyor. Görüntüde FETÖ arkasında muhalefeti sindirme olarak görülüyor. FETÖ davalarında muhalifler susturuluyor. Bu vesileyle muhalif gördükleri kesimler susturuluyor. FETÖ ile papaz oldular. Ama şu anda barışmanın yollarını arıyorlar” ifadelerine yer verdi.

ERDOĞAN DARBE GİRİŞİMİNDEN HABERDARDI

15 Temmuz gecesini de yorumlayan Çölaşan, “15 Temmuz darbe girişimini kendim ekranlardan izledim. Ben Tayyip Erdoğan’ın başlangıçta bu olaydan haberdar olduğunu, gerekli önlemleri üç ayrı yerden uçak kaldırmak üzere aldırdığını, bu arada bir de korktuğunu ve İstanbul Havalimanı’na geldiğinde rahatladığını düşünüyorum” sözlerini kullandı.

BAŞKA TÜRLÜ EĞİTİM BEKLENEMEZDİ

Son olarak MEB’in eğitim müfredatındaki değişikliklerine ilişkin de açıklama yapan Çölaşan, “Türkiye şeyhlerin müritlerin bir ülkesi haline gelirse laiklik ilkesi zedelenirse işte siyaset bu noktaya varır. Onun için Atatürk yaşadığı Osmanlı dönemini gördüğü için tarikatları cemaatleri kapatmıştır. Rabia işareti yapan Müslüman kardeşlere kol kola gezen Suudi Arabistan kültürünü kendine yakın gören bir iktidarın eğitiminin başka türlü olması zaten beklenemez. Kurgulanmış bir eğitim sistemi. 16 Nisan halk oylamasında ortaya çıkan anayasa değişikliğinin 2019’da sonlandırılması ve gerçek bir demokrasi çağdaş ve demokrasi sisteminin olması gerektiğini düşünüyoruz” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Top