Tansel Çölaşan AKP'yi Dize Getirdi

AYM, AKP’lileri haksız bularak, Tansel Çölaşan’a toplam 22 bin 461 lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

ANKARA-SÖZCÜ

Danıştay eski Başsavcısı ve ADD Başkanı Tansel Çölaşan’ın, AKP milletvekillerince aleyhinde açılan davalarla ilgili yaptığı başvuru, Anayasa Mahkemesince kabul edildi. Anayasa Mahkemesi AKP’lileri haksız bularak, Çölaşan’a toplam 22 bin 461 lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

2010 yılında Anayasa Mahkemesi ile HSYK’nın yapısını değiştiren maddelerin de bulunduğu Anayasa değişikliği için referandum yapılmış ve bu değişiklikler yüzde 57 kabul. yüzde 42 ret oyu ile benimsenmişti.

Bunun üzerine 19 Eylül 2010 günü Hatay’daki Atatürkçü Düşünce Derneği toplantısında bir konuşma yapan Çölaşan ” Bilinçli olmayan yani yüzde 42′nin dışında kalan oylar bana göre gaflet, delalet ve hıyanet içindedir” dedi.

58 AYRI DAVA

Bunun üzerine çoğunluğu AKP milletvekili olan isimler, referandumda kendilerinin de ”Evet” oyu kullandığını belirterek Çölaşan  hakkında ”Hakaret” iddiası ile 58 ayrı tazminat davası açtı. Mahkemeler bu davalardaki tazminat taleplerini reddetti.

Çölaşan ise bu davalarla ilgili vekalet ücreti, yargılama gideri ve diğer masraflar olarak toplam 14 bin 931 lira harcama yaptığını belgeleriyle ispat ederek, uğradığı maddi kaybın karşılanmasını istedi. Çölaşan’ın avukatı Mutluhan Karagözoğlu aracılığıyla yaptığı başvuru Anayasa Mahkemesi’nce uygun bulundu.

AYM, Çölaşan’a yaptığı 14 bin 931 liralık masrafın geri ödenmesini, ayrıca 5 bin lira manevi tazminat verilmesini ve 2 bin 530 liralık yargılama giderinin de kendisine ödenmesini kararlaştırdı. Böylelikle Çölaşan, AKP milletvekillerinin aleyhinde açtıkları davalarda haklılığını ispat ederek, toplam 22 bin 461 lira tazminat kazandı.

Kaynak Sözcü Gazetesi

Top