TANER TİMUR: MÜSLÜMAN BİR CEMAAT TOPLUMUNU MODERN ULUS HALİNE GETİREN BİR DEVRİMCİDİR MUSTAFA KEMAL

Enver Aysever, tarihçi Taner Timur’la Mustafa Kemal’i konuştu. Mustafa Kemal’le ilgili “eleştirileri aşan” söylemlerden bahseden Timur, “Dindar olanların dışında, yani fanatik bakışla hareket edip de Atatürk’e düşmanca saldıranlar dışında iki grup var; biri Kürt siyasal hareketi, ikincisi de liberaller” dedi.

AYKIRI AKADEMİ – HABER: Serdar Nazım Yüce

Tarihçi Taner Timur Enver Aysever’in RS FM’deki programına bağlanarak Mustafa Kemal’i düşünceleriyle andı. “Müslüman coğrafyada ve bu coğrafyayı yüzyıllarca yönetmiş bir ülkenin bir devlet adamı olarak, Müslüman bir cemaat toplumunu modern bir ulus haline getiren bir devrimcidir Mustafa Kemal” diye söze giren Taner Timur, “Bu haliyle de tarihte bir kopuş yaratmıştır. Şimdilerde çok tartışılan bir konu bu. Aslında Müslümanlığı da modernleştirmiştir, bugünkü eleştirilerin aksine. Mustafa Kemal Müslümanlığın modern dünyayla buluşmasını sağlayan temelleri de atmıştır. Tabii maalesef bunların hâlâ daha günümüzde yeterince anlaşılmadığını görüyoruz” dedi.

 

‘AYDINLANMA HİÇBİR KUTSAL TANIMADAN HER ŞEYİN TARTIŞILMASIDIR’

Taner Timur “Mustafa Kemal neden bugün daha güncel bir halde?” soruya ise şu yanıtları verdi:

“Aydınlanma demek, hiçbir kutsal tanımadan her şeyin tartışılması demektir. Dinin de Kemalizm’in de her şeyin de. Bu aslında Mustafa Kemal’in düşüncesinde de var. Yani tabuların yıkılması, her şeyin tartışılması; tek cümle itibariyle de mutlak bir fikir özgürlüğü. Buna ulaşmış değiliz, fakat dünya da henüz ulaşmış değil. Dünyayla kıyaslayarak kendimizi mazur görmekten hoşlanmam ama… Ama bu devamlı bir mücadeledir. Ben artık sonuna geldim ama sizler ve diğer bütün bu davaya inananlar sonuna kadar devam edecekler. Ama bunun tabii etik bir tarafı da var. Bu savaşta herkes haklıdır, herkes her şeyi söyleyebilir anlamına gelmiyor. Hakikaten insan için yüzyılların, bin yılların ortaya koyduğu yararlı bazı şeyler var ki… İnsanın insanı ezmemesi, insanın insanı köle yapmaması; bunlar için çarpışmak gerekiyor.”

 

‘LAİKLİK HENÜZ KAZANILMAMIŞ AMA KAZANILMAYA DEĞER BİR DAVA’

“Mustafa Kemal’in tarihteki rolü ve bugünkü Kemalizm’in rolü laik cumhuriyettir” diyen Taner Timur, “Bunlar zaten birbirinden ayrılmaz. Ayrıca bu hâlâ kazanılmış bir dava değildir. Fakat kazanılması gereken, kazanılmaya değer, geleceğimizin bağlı olduğu bir davadır. Onun için bugün Atatürk’ü çok büyük bir sevgi ve saygıyla anmamız gerekiyor.

 

‘MUSTAFA KEMAL BAŞLANGIÇTA EŞKIYA OLARAK GÖSTERİLİYOR’

Türkiye’nin aslında bir kurtuluş mücadelesi vermediği şeklindeki iddiaların kendisine sorulması üzerine Taner Timur, “Bunları söyleyenler hakikaten kin ve nefretle söylüyor. Sebebi değişiyor; çünkü bunu söyleyenlerin hepsi dindar değil, kendilerine göre bir emperyalizm tanımı yapıp bundan hareketle bu neticelere varıyorlar. Bir kere yanlış anlamadıysam Mustafa Kemal’e İngiliz ajanı diyenler bile çıktı. Bunların İngiliz literatüründen hiç haberleri yok. Times gazetesinin Kurtuluş Savaşı boyunca yaptığı yayını inceledim. Orada başlangıçta Mustafa Kemal bir eşkıya olarak, bir haydut olarak gösteriliyor. Fakat ne zaman ki Mustafa Kemal muzaffer oluyor, o zaman tavırları değişiyor ve o güzel resimlerinden birini kapağa koyuyorlar. Bütün mesele bundan ibaret. Zaten o söylediklerinin kendileri dışında dinleyicisi de yok sanıyorum” dedi.

 

‘KÜRT OLMALARINDAN DOLAYI DEĞİL, KARŞIDEVRİMCİ HAREKETLERDEN DOLAYI YAPILDI’

Mustafa Kemal’e yapılan eleştirilerin sorulması üzerine Taner Timur “eleştirileri aşan” söylemlere dikkat çekerek, “Dindar olanların dışında, yani fanatik bakışla hareket edip de Atatürk’e düşmanca saldıranlar dışında iki grup var; biri Kürt siyasal hareketi, ikincisi de liberaller” şeklinde konuştu.

“Şimdi dikkat ederseniz bunları Erdoğan çok iyi kullandı. Zaten sonunda Erdoğancı harekete alet oldular” diyen Timur, “Fakat bunlar niçin, kendileri de laik kafalı olduğu için alet oldular? Birincisi Kürtler, ‘bizi ezdi, kırdı’ gibi söylemlerle…” dedi:

 

“Aslında burada şu var; Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra ilk söylediği şeyler Kürtlere özerklik vermektir. Kürtlere karşı, Şeyh Sait ve Tunceli isyanlarından sonra çok sert hareket edildiyse, haksızlıklar yapıldıysa, ki yapılmıştır kesin olarak, bunlar onların Kürt olmasından dolayı değil, karşıdevrimci hareketlerinden dolayı yapılmıştır. Bunu Öcalan’ın kendisi de kitaplarında ve savunmalarında açıkça söylüyor. Bence de doğru söylüyor. Kürt milletvekilleri içerisinde bunu söyleyenler de var, Aysel Tuğluk gibi. Açıkça kaç defa yazdı o. Kürtlerin durumu bu. Sonunda maalesef Diyarbakır’ın ortasındaki meydana Şeyh Sait’in adını verecek raddeye kadar bu işi karıştırdılar. Liberallere de gelirsek… Onlar da zannettiler ki, böyle tek parti devrindeki otoriter rejimi, haksızlıkları vesaire eleştirip, bunların sebebi olarak da Mustafa Kemal’i göstermek AB’ye daha demokrat görünmek için olumlu olur.”

 

‘LAİK CUMHURİYET Mİ, ŞERİAT MI’ TARTIŞMASINA KADAR GELDİK

Bunun sonuçlarının bugün görüldüğünü belirten Taner Timur, “Bunların bayraktarlığını yapmış olan insanlar bu düşüncenin kurbanı oldular sonunda. Çok yanlış şeyler yapıldı kanaatimce. Bu demek değildir ki, tek parti dönemi olduğu gibi güzeldi, her şey mükemmeldi diyelim. Bunu ilk eleştiren, o dönemde yapılan haksızlıklardan ilk bahsedenlerden biriyim ben. Ama tutup da o dönemi toptan kötülemek, karalamak bizi bugün ‘Laik Cumhuriyet mi yoksa şeriat devleti mi’ tartışmasını yapmaya kadar getirdi. Daha başından belliydi aslında ama bu noktaya kadar getirdi” diye konuştu.

 

LİBERALLER HALA ÇIKIP ‘BUGÜN DE OLSA YAPARDIK’ DİYEBİLİYOR

Enver Aysever’in “Kusura bakmayın, biz yanıldık demeleri gereken ‘Yetmez ama Evet’çileri, liberalleri affedemiyorum. Tuhaflık bende midir yoksa bu duygu normal midir” şeklindeki sözlerine de yanıt veren Taner Timur, “Bu duygu anlaşılır bir duygu. Ben de o duyguyu yaşadım. Fakat şu anda kavgamız bu değil. Bunu söyleyenler yaptıkları için şu an hapislerde falan değiller. Bir kısmı tabii. Hâlâ çıkıp ‘Biz iyi yaptık, bugün de olsa yapardık’ diyenler var. Bu hakikaten anlaşılır bir şey değil. İşte bu boş ve temelsiz entelektüel kibri, gururu gibi geliyor bana. Halbuki bu boş gururlar da insanı küçültür çoğunlukla.

 (Aykırı Akademi 13 kasım 2016 ) 

http://aykiriakademi.com/haber/haber-goster/683-taner-timur-musluman-bir-cemaat-toplumunu-modern-ulus-haline-getiren-bir-devrimcidir-mustafa-kemal.html

Top