Suriye'nin İşgal Planı

BUGÜN SURİYE’YE ASKERİ MÜDAHALE NE ANLAMA GELİR?

Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti, Amarikan emperyalizmine karşı ulusal kurtuluş savaşı vererek kurulan bir devlettir. Kore’nin güneyinde kalan toprakları ise kurtarılamamıştır. Güney Kore Devleti, Amerikan emperyalizminin desteğinde kurulan çakma bir devlettir.

Amerikan Emperyalizmi, Türkiye Cumhuriyetini, 1950 yılında, Adnan Menderes hükümeti aracılığı ile ele geçirmişti. DP, ulusal devrim sonucu yapılan ne varsa tersini yaptı. Ayrıca, TBMM’sinden çıkardığı bir karar ile Kore’ye asker göndermişti. Türk askeri, Kore halkının verdiği haklı bir savaş olan ulusal kurtuluş savaşını boğarak çakma Güney Kore devletinin kurulmasına hizmet etmişti.

Çin Halk Cumhuriyeti devrim sonucu kurulan bir devlettir. Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti devrim sonucu kurulan  bir devlettir. Çin Halk Cumhuriyeti, Mao Zedung liderliğinde Kore Ulusal Kurtuluş Savaşına askeri destek vermiştir. Mao Zedung’un oğlu bu haklı savaşta şehit edilmişti. Çin Halk Cumhuriyeti’nin başında Japon ve Amerikan Emperyalizmine karşı haklı bir savaş veren devrimci bir hükümet bulunmaktaydı.

Türk hükümeti devrimci yurtsever bir hükümet olsaydı, Suriye’yi tüm tutmak için teskere çıkarırdı. Bunun içinde Suriye’ye girmesine gerek yoktur. Amerikan emperyalizmine ve KCK’ya tavır alsa bu tehlike bertaraf olurdu.

Suriye Devleti, Fransız emperyalizmine karşı ulusal kurtuluş savaşı vererek kurulan bir devlettir.  Amerikan Emperyalizmi, Suriye’yi etnik, dilsel, dinsel temelde parçalayarak bir Kürt devleti kurmak istemektedir. Amerikan Emperyalizmi bu emelini gerçekleştirmek için PYD (KCK’nın Suriye Kolu) ve ÖSÖ (Tunus, Yemen, Bahreyn, Mısır, Libya, Türkiye’den para ile topladığı eşkiyalar)’yü kullanmaktadır. Beşar Esad ise vatanının bütünlüğü milletinin birliğinden yana tavır koyarak ulusal kurtuluş savaşı vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal önderliğinde devrim sonucu kurulan bir devlettir. ABD emperyalizmi, Türkiye’yi AKP hükümeti aracılığı ile 13 yıldır yönetmektedir. AKP Hükümeti, Türk devrimi ne yaptı ise tersini yapmaktadır. Devrimin önderlerini karşı devrimci; karşı devrimin hizmetçilerini vatansever yerine koymaktdır. AKP hükümeti, Mustafa Kemal’in kurduğu meclisi ele geçirerek, Suriye devletini parçalamak için Türk Askerini göndermek istemektedir. AKP hükümeti karşı devrimci bir hükümettir.

Amerikan Emperyalizmi, AKP hükümeti araçılığı ile Türk ordusunuı ele geçirememiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, AKP hükümetinin Irak’ı işgal edelim teklifini geri çevirmiştir. AKP Hükümeti, ABD emperyalizminin desteğinde, Türk Ordusuna Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Fuhuş vs adı altında davalar açmış yüz yıllara varan cezalar verip 100 yıllık hiyerarşik yapısını bozmasına rağmen diz çöktürememiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’yi parçalamak için kullanılacaktır. Bu müdahale, Çin halk Cumhuriyetinin müdahalesine değil Menderes hükümetinin müdahalesine benzemektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışında kullanılması meclis kararına bağlıdır. Tayyip Erdoğan, Mustafa Kemal’in oturduğu mevkide oturmaktadır.

Türk askeri, Kore’de şehit ya da gazi olmamıştır. Şehit ve Gazi Makamı; vatanı için emperyalizme karşı haklı savaşta ölen ve yaralananan kişilere verilen yüce bir makamdır. Türk askeri Suriye’de ölürse şehit yada gazi olmayacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verilecek emir Esad’ı düşürüp Suriye’yi parçalama görevi olacaktır. Türk milleti yüce bir millettir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye girmesine izin vermeyecektir. Bize düşen görev ‘teskere kararı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kararıdır’ diyerek AKP hükümetinin arkasına sığınan gericileri uyarmak olmalıdır.

Mehmet PINAR
Tarihçi – Yazar

 

Top