SIRA SİZDE!

Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal, Türk ordusunun on binlerce şehit vererek savunduğu ve Çanakkale boğazından geçirmediği İtilaf donanmasını 13 Kasım 1918’de İstanbul Boğazı’nda görünce yaveri Cevat Abbas’a, büyük bir hırs ve inançla, “Geldikleri gibi giderler!” demişti.

Boğazın ortasında, 55 parçalık İtilaf Donanması’nın arasından geçerken, küçücük Kartal İstimbotu’nda söylediği bu söz Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın işaret fişeği olmuştu.

101 yıl önce bu gün, Türk Ulusunun MustafaKemal Atatürk komutasında emperyalizme atacağıtokatın hazırlık günüdür.

Osmanlı Devleti’nin imzaladığı 30 Ekim 1918’de imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan hemen sonra başlayan işgallerin en önemlisi, Osmanlı’yı karar alamaz hale getiren, padişahın ve hükümetin elini kolunu bağlayan, onları tutsak eden işgal İstanbul Limanı’nın işgalidir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen inancını yitirmeyen Türk halkı Anadolu’ya geçen, kongreler yapan Mustafa Kemal önderliğinde TBMM’yi toplamış ve tüm baskılara rağmen Misak-ı Milli’yiilan etmişti. “Ulusal sınırlardan taviz vermem!” demişti. Kanıyla canıyla vatanı savunmuş ve Lozan’la da işgalci “yedi düveli vatanımızdan kovmuştu. Düşmanı geldiği gibi yollamıştı.

101 yıl sonra aynı gün, biz de emperyalizmin şimdiki temsilcilerine ve işbirlikçilerine söylüyoruz:

Onlar “geldikleri gibi gittiler”.

Sıra sizde…

Korkun! Vakit yakındır, yakındır, yakın!

13 Kasım 2019 / Kadıköy / İstanbul                                                                                              

Atatürkçü Düşünce Derneği                                      

Top