ŞİMDİ GELMİŞ GİBİ!

Milletlerin tarihinde bazı özel günler vardır. Bu günler, önemlidir ve değerlidir. Türk Milleti’nin tarihinde, birçok özel günün içinde, en belirgin olanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Ankara’ya geldiği 27 Aralık’tır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ankara’ya gelişi Milli Mücadele’nin bir ileri aşamaya taşınması bakımından oldukça dikkat çekicidir.

27 Aralık 1919’da, bundan tam 99 yıl önce; Büyük Gazi, Ankara’ya teşrif ederek; 19 Mayıs’ta Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesini bir volkana dönüştürmüştür. Ankara’da ve esasen tüm yurtta heyecan yaratan bu geliş; Kurtuluş Savaşı’nın merkezini de tayin etmiştir.

23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM açılmış, yeni devletin temeli atılmış ve ulusal egemenlik tek geçerli güç haline getirilmiştir. Dünya tarihinde ilk kez bir milletin kurtuluş mücadelesi, yine o milletin iradesinin tecelli ettiği Millet Meclisi çatısı altında; Meclis açık tutularak, çalıştırılarak ve özgür tartışma ortamı sağlanarak gerçekleştirilmiştir.

27 Aralık 1919’da, Büyük Kurtarıcımız, Büyük Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Ankara’ya geldi. Bu geliş, bir yeniden varoluşu, bir yeniden dirilişi, bir yeni devleti, çağdaşlığı ve yurttaşlığı müjdeliyordu.

Tam 99 yıl oldu. Ancak, Büyük Gazi şimdi Ankara’ya gelmiş gibi… Hepimiz heyecanlıyız… Biriz… Diriyiz ve güçlüyüz… Her 27 Aralık, bir diriliş günüdür. Her 27 Aralık, yeniden birlik olma günüdür. Her 27 Aralık, Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’le yeniden kucaklaşma; düşünceleriyle, devrim ve ilkeleriyle bütünleşme günüdür.

ŞİMDİ GELMİŞ GİBİ…

 BUGÜN GELMİŞ GİBİ…

 İNANÇ TAZELEME GÜNÜDÜR

 27 ARALIK…

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

GENEL YÖNETİM KURULU

Top