Seçim Hilelerine Dikkat!

Sandıkta hile oranı % 10-15

Hürriyet / 08.05.2015 / Bülent SARIOĞLU/ANKARA

 

AVRUPA Konseyi’nin gözlem heyetine seçim öncesi sunum yapan CHP yönetimi, seçmen hilelerinin sonuca yüzde 10-15 oranında etki ettiğini savundu.

CHP’nin iddiası, yüzde 30 oya sahip bir partinin, sandık hileleriyle yüzde 33-35 ‘e çıkarılabileceği anlamına geliyor. 2007’den itibaren örnek olayları ve çelişkili rakamları anlatan CHP yetkilileri,

 • Parmak boyasına geri dönülmesi,
 • SEÇSİS’te açık kaynak kodlu yazılıma geçilmesi,
 • Kriptonun yenilenmesi,
 • Terminallerde parti temsilcilerine izin verilmesi,
 • TÜBİTAK’ın yeni bir zaman damgası üretmesi,
 • Partilere link atılarak eş zamanlı veri kaydı yapılması ve
 • Hileye karşı Cezalarının artırılması…

gibi önlemler talep ettiler. Hollandalı parlamenter Tiny Kox başkanlığındaki Avrupa Konseyi Seçim Öncesi Gözlem Heyeti; Hırvatistan, Ukrayna, Norveç, İtalya ve Fransalı parlamenterlerden oluştu. İzmir Milletvekili Erdal Aksünger başkanlığındaki CHP kurulu, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi’nde (BİTEM) heyete brifing vererek bir rapor sundu. CHP’nin sunumundan Seçim sonuçlarını yüzde 10-15 civarında etkilediği düşünülen seçim hileleri şunlar:

 • Seçmenlerin listelerden düşürülmesi,
 • Sahte seçmen eklenmesi
 • Oy kullanmayan seçmen yerine imza atılması,
 • Yaşlı seçmenlerin yönlendirilmesi,
 • Oy sayılarının tutanaklara farklı geçirilmesi,
 • İlçe seçim kurullarında birleştirme tutanaklarına müdahale,
 • SEÇSİS’e dışarıdan müdahale.

SANAL SEÇMEN İDDİASI

 

YSK listelerinde olduğu halde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde (ADNKS) olmadığı tespit edilen 174 bin seçmenin, TÜİK’in açıkladığı toplam nüfus 77 milyon 696 bin kişi içinde yer almadığı anlaşılmaktadır.

 

‘Yığma Seçmenler’, belediyelerin (numaralamak çalışmasıyla) olmayan bir adres yaratmaları ve bu adreslere seçmen kaydetmeleri sonucu oluşturulan taşıma/sanal seçmenlerdir.

2 milyona yakın şüpheli seçmenin gerçekte yayınlanan adreslerde oturup oturmadıkları örneklem yöntemiyle iki büyük mahallede kontrol edildi;

 

2 milyona yakın şüpheli seçmenin gerçekte yayınlanan adreslerde oturup oturmadıkları örneklem yöntemiyle iki büyük mahallede kontrol edildi;

 

40 binin üzerinde seçmeni olan Beylikdüzü Kavaklı Sahil mahallesi ve Merkez mahallesinde inşaat halindeki binalarda ve hiç olmayan adreslerde yaklaşık 5 bin sahte seçmenin kayıtlı olduğu tespit edildi.

 

Darüşşafaka mahallesinde AK Partili Büyükşehir Belediyesi tarafından bir gecede tek tuşla 500 hayali adres (daire) kondurulduğu ve ilçeye 10 bin taşıma seçmen yerleştirilmeye çalışıldığı tespit edildi.”

 

 

 

———- Yönlendirilmiş ileti ———-
Gönderen: D.Ali Ercan <[email protected]>
Tarih: 8 Mayıs 2015 12:59
Konu: Seçmen sayısında beklenenden fazla bir artış var!
Alıcı:

 

 

Seçmen sayısında beklenenden fazla bir artış var!

 

YSK Haziran 2015 Milletvekili seçimi için seçmen sayısını 2,9 milyonu Yurt dışı olmak üzere, 56,6 milyon olarak verdi. 2011 de ise 2,6 milyonu Yurt dışında olmak üzere 52,8 milyon olarak vermişti. Bu durumda  seçmen sayısı toplamda %7,2 artmış demektir.

 

Oysa TUIK verilerine göre 2011- 2015 arasında nüfusumuz, 73,7 milyondan 77,7 milyona yükselmiştir; yani sadece % 5,4 artmış görünüyor. Ortalama ömür uzamasının etkisini de hesaba katarsak (2011 de 60 yıl olan ortalama ömür 2015 te 61,4 yıl oldu*)  seçmen sayısındaki artış en fazla %6,5 olmalıydı.

 

Seçmen sayısının beklenenden fazla bir artış gösterdiği apaçık gözleniyor. Zaten 2011 seçmen sayısı da beklenenden fazla gösterilmişti. Bu farkları anlamak mümkün değil.

 

TUIK Nüfus verileri temelinde, bizim hesaplarımıza göre 2011 seçmen sayısı 52,0 milyon, 2015 yıl ortası seçmen sayısı 55,3 milyondur. YSK’nun 2015 yılı için verdiği seçmen sayısı buna göre 1,3 milyon fazla!  YSK nun tutarsız rakamlarına eskiden de tanık olmuştuk; nitekim 2007 de 48,8 milyon olması gereken seçmen sayısını da 6 milyon eksik ile 42,8 milyon olarak vermişti.

 

Diğer bir konu, YSK bu seçimde kullanılmak üzere 74 milyon Oy pusulası ısmarlamış. Varsayalım ki %100 katılım oldu. (Katılım hiç bir zaman %85 üzerinde olmadı) Yedek olarak da %10 fazla pusula ile   (56,6×1,1)  toplam 62 milyon oy pusulası yeterli olurdu. Gereksiz yere 12 milyon Oy pusulası fazla bastırmanın nedenini anlamak mümkün değil.

 

Ortalama yaşam süresi  yıl içerisinde ölenlerin ölüm yaşlarının ortalamasıdır.Türkiye’de 2015 yılında doğanlar içinbeklenen ortalama yaşam süresi ise 80 yıldır.

 

Top