Sakarya Şubesi Muammer Aksoy’u anma etkinliği

Sakarya şube olarak 31 Ocak Çarşamba günü Adapazarı AKM(Abasıyanık Kültür Merkezi) önünde kurucu genel başkanımız Muammer Aksoy’ u anmak üzere toplandık. Muammer Aksoy’u ve gündemi de konu alan basın açıklamamız.

                                                                                                                                                            31.01.2018

Değerli Sakaryalılar,

Her yıl 24 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında anılan “Adalet ve Demokrasi Haftası” pek çoğumuzun bildiği gibi araştırmacı-gazeteci yazar Uğur Mumcu ve ADD kurucu genel başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un anısına ithafen yapılmaktadır.

Atatürk’e ve devrimlerine gönülden inanmış kişilerin hedef alındığı 90’lı yıllarda her iki aydınımızı da hain bir suikast sonucu kaybettik. Onlar tam bağımsız, laik ve demokratik bir Türkiye Cumhuriyetini savunuyorlardı. Biliyorlardı ki; ülkemizin çağdaş ve aydınlık geleceği Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan geçmekteydi.

Uğur Mumcu’nun devlet içindeki dinci yapılanmaya dikkat çektiği konuşmalarını, Muammer Aksoy’un tam bağımsızlık ilkesinden asla ödün verilmemesi gerektiğine dair düşüncelerini hatırladıkça bizler bugün onların ne kadar haklı olduğunu çok daha iyi anlıyoruz.

                1,5 senedir olağanüstü hal içinde bulunan ülkemizin durumuna şöyle bir bakalım;

Milli Eğitimin, çocuklarımızı akıl ve bilimden uzak türlü vakıfların eline teslim ettiği, ekonomide hemen her şeyin dışarıdan alındığı, üreticinin de tüketicinin de dar boğazda olduğu, verimli tarım arazilerinin amaç dışı kullanıma açılması için yasaların çıkarıldığı, yurdumuzun hemen her yanında ormanlarımızın ranta kurban edildiği, kadın ve çocuk tacizlerinin hiç olmadığı kadar arttığı ve yurttaşlarımızın  daha  pek çok sorunla baş etmeye çalıştığı bir dönemden geçiyoruz.

Yetmezmiş gibi; Suriye konusunda mevcut siyasi iradenin izlediği yanlış politikalar ordumuzu, Suriye’de bir kez daha yeni bir cephede savaşmak zorunda bırakmıştır. Ülkemiz çıkarlarına yönelik olarak terörist gruplarla her yerde ve her zaman mücadele edilmesi gerektiği inancındayız. Mevcut siyasi iradenin, Suriye politikasındaki yanlışlıkların bir an önce düzeltilerek Esad rejimi ile ülkemiz çıkarlarına yönelik işbirliği içinde olması da büyük önem taşımaktadır. Emperyalist politikaların başarılı olmaması için sınırlarımızda konuşlanan teröristlerin ortadan kaldırılması ve Esad rejimi ile işbirliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu aşamadaki önceliğidir.

Milletimizin umudu kahraman Türk ordusunun mutlak bir zaferle barışı tesis edeceğine şüphemiz yoktur. Ancak kahraman ordumuzun başarısı ve gayreti siyasi iradenin yanlış politikalarına heba edilmemelidir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki; Böylesine zor bir zamandan geçerken iktidar sahipleri nefretten ve ötekileştirmekten uzak, saygın ve kucaklayıcı bir dil kullanmalı, kendisi gibi düşünmeyen insanları etiketlemekten vazgeçmelidir.

Birlikteliğe en çok ihtiyaç duyulan bu zamanda T.C’ nin tapusu olan ve ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılmış olan “Lozan Zaferi” tartışmaya açılmamalıdır.

“Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesi yeniden yaşama geçirilmeli, gerçek milliyetçiliğin, tam bağımsız ve çağdaş bir ülke olma yolunun Atatürkçü Düşünceden geçtiği unutulmamalıdır.

Ülkemizin içeride ve dışarıda en kısa zamanda huzur ve barış iklimine kavuşmasını diliyor, bir kez daha ödünsüz Atatürkçü Uğur Mumcu, derneğimizin kurucu genel başkanı Muammer Aksoy ve aynı uğurda yaşamını yitirmiş tüm şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.

                                                                                                                     ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

                                                                                                                           SAKARYA ŞUBE BAŞKANI

                                                                                                                                      Aslıhan Ateş

Top