PROF. DR. ÖZER OZANKAYA: SÖYLEV YA DA “CUMHURİYET, ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMASIZLIKTIR!” DİYEN BİLİNCİN 89. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

15 Ekim, ATATÜRK’ün BÜYÜK NUTUK’u (SÖYLEV’i) okuyuşunun 89. Yıldönümüdür!

SÖYLEV, Türk Kurtuluş Savaşını ve bir daha “kurtulmak” zorunluğuna düşmemenin gereklerini tarihsel, toplumbilimsel, ekonomik ve kültürel tüm yönleriyle ve belgeleriyle birlikte ulusal bilince ve tarihe mal eden bir başyapıttır.

Atatürk, SÖYLEV’i bitirirken, bir tümcede özetlediği Çağdaş Türkiye’yi Türk Gençliği’ne emanet etmektedir:

“Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardanberi yaşanan ulusal yıkımların yarattığı uyanışın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır.

Bu sonucu Türk Gençliğine emanet ediyorum.”

Atatürk’ün bıraktığı emanet, biribiriyle eş değerde olduğunu özenle belirttiği “TÜRK BAĞIMSIZLIĞI” ve “TÜRK CUMHURİYETİ”, yani özgürlük düzenidir.

“ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK, BENİM ÖZ-BENLİĞİMDİR” diyen büyük insan, Türkiye Cumhuriyeti ile Türk bağımsızlığının, ULUS OLARAK VAR OLABİLMEMİZİN, VARLIĞIMIZI KORUYABİIMEMİZİN TEK TEMELİ olduğunu da uyarmaktadır!

BU İKİ TEMEL SAPTAMANIN ULUSÇA ÇOK İYİ KAVRANMASI, SÖYLEVİN ETKİNLİĞİNİN GEREĞİDİR.

NE VAR Kİ, SÖYLEV’İN YÜKSEK SANATSAL DEĞERİ TAŞIYAN, ANCAK OSMANLICA AĞIRLIKLI OLAN ÖZGÜN METNİ, ÖZELLİKLE GENÇ KUŞAKLARCA VE GENEL YURTTAŞ ÇOĞUNLUĞUNCA GEREĞİNCE ANLAŞILAMAMAKTADIR.

BİRİSİ PROFESÖR, ÖTEKİ SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ ÇIKIŞLI İKİ BAŞBAKAN’IN, SAYIN TANSU ÇİLLER VE MESUT YILMAZ’IN BİLE, BİRİSİNİN “HALEL” YERİNE “HELAL”, ÖTEKİNİN “BEDHAH” YERİNE “BEDBAHT” DEDİĞİNİ ULUSÇA KULAKLARIMIZLA DUYDUK!

TÜRK GENÇLİĞİNİN KENDİSİNE EMANET BIRAKILAN CUMHURİYETİN “BUGÜNÜMÜZÜN VE YARINIMIZIN TEK DAYANAĞI” OLDUĞUNU KAVRAMASINDAN KORKAN SÖMÜRGECİ DEVLETLER VE İÇERDEKİ MAŞALARI, HALKIMIZIN OSMANLICAYI ANLAMAMASINDAN DA YARARLANARAK “CUMHURİYET DEMOKRASİ DEĞİLDİR.” YALAN PROPAGANDASIYLA, BU EMANETİ KARALAMAYA, ÖNEMSİZ GÖSTERMEĞE BİLE KALKIŞMIŞLARDIR!

“İKİNCİ CUMHURİYETÇİLİK” ALDATMACASI, BU HAİNCE SALDIRININ ADIDIR.

BU NEDENLE TÜM SÖYLEVİN, ÖZELLİKLE DE DIVARLARI SÜSLEYEN, GENÇLİĞE SESLENİŞ’İN, BAŞTA EĞİTİM KURUMLARI OLMAK ÜZERE BÜTÜN BÜYÜK KAMUSAL VE ÖZEL KURULUŞLARDA, YİNE O ULUS ÖNDERİNİN KURTARICI DEVRİMLERİNDEN BİRİ OLAN DİL DEVRİMİNE BORÇLU OLDUĞUMUZ ÖZ TÜRKÇE METNİNİ BİR ARADA BULUNDURULMALI, HER YURTTAŞIN ANLAMASI SAĞLANMALIDIR. BU YOLDA BAŞTA CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLMAK ÜZERE DEMORASİYİ GERÇEKTEN AMAÇ EDİNEN BÜTÜN SİYASAL PARTİLER, BAŞTA EĞİTİM KURUMLARI OLMAK ÜZERE ULUSAL ÇAPLI TÜM KAMUSAL VE ÖZEL KURULUŞLARIMIZ, YURT ÖLÇEĞİNDE ÖRNEKLİK ETMELİDİRLER.

AŞAĞIDA “GENÇLİĞE SESLENİŞ”İ GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİYLE SUNARKEN, BU KURULUŞLARIMIZI SÖYLEVİN 89. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAMAYA, 90. YILDÖNÜMÜNÜ ULUSLARARASI ÖLÇEKTE KUTLAMANIN HAZIRLIKLARINA BUGÜNDEN BAŞLAMAYA ÇAĞIRIYOR, TÜM İNSANLIĞA ÖZGÜRLÜK, BAĞIMSIZLIK, BARIŞ VE GÖNENÇ GETİRECEK BİR UYGARLIK TASARIMI SAHİBİ, TÜRK ULUSUNUN KURTARICISI OLAN ATATÜRK’ÜN ANISI ÖNÜNDE EN DERİN GÖNÜL BORCU VE SAYGILARLA EĞİLİYOR, IŞIĞININ SONSUZA DEĞİN TÜM ULUSUMUZA, TÜM İSLAM DÜNYASINA, TÜM İNSANLIĞA ULAŞMASINI DİLİYORUM.

“EY TÜRK GENÇLİĞİ!

BİRİNCİ ÖDEVİN, TÜRK BAĞIMSIZLIĞINI, TÜRK CUMHURİYETİNİ SONSUZA DEĞİN KORUMAK VE SAVUNMAKTIR.

VARLIĞININ VE GELECEĞİNİN TEK TEMELİ BUDUR.

BU TEMEL, SENİN EN DEĞERLİ HAZİNENDİR.

GELECEKTE DE SENİ BU HAZİNEDEN YOKSUN KILMAK İSTEYECEK İÇ VE DIŞ KÖTÜCÜLLERİN OLACAKTIR.

BİR GÜN BAĞIMSIZLIK VE CUMHURİYETİ SAVUNMAK ZORUNLUĞUNA DÜŞERSEN, GÖREVE ATILMAK İÇİN, İÇİNDE BULUNACAĞIN DURUMUN OLANAK VE KOŞULLARINI DÜŞÜNMEYECEKSİN.

BU OLANAK VE KOŞULLAR ÇOK ELVERİŞŞİZ BİR NİTELİKTE BELİREBİLİR.

BAĞIMSIZLIĞINA VE CUMHURİYETİNE KIYMAK İSTEYECEK DÜŞMANLAR, BÜTÜN DÜNYADA BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ÜSTÜNLÜK ELDE EDEBİLİRLER.

ZORLA VE ALDATMAYLA SEVGİLİ YURDUN BÜTÜN KALELERİ ALINMIŞ, BÜTÜN GEMİLİKLERİNE GİRİLMİŞ, BÜTÜN ORDULARI DAĞITILMIŞ VE YURDUN HER KÖŞESİ GERÇEKTEN DÜŞMAN ELİNE GEÇMİŞ OLABİLİR.

BÜTÜN BU KOŞULLARDAN DAHA ACI VE DAHA KORKUNÇ OLMAK ÜZERE, ÜLKEDE YÖNETİM ERKİNİ ELİNDE BULUNDURANLAR, AYMAZLIK, SAPKINLIK VE HATTA HAİNLİK İÇİNDE BULUNABİLİRLER.

HATTA BU ERK SAHİPLERİ, KİŞİSEL ÇIKARLARINI, ÜLKEYE GİREN DÜŞMANLARIN SİYASAL AMAÇLARIYLA BİRLEŞTİREBİLİRLER.

ULUS YOKLUK VE UMARSIZLIK İÇİNDE YIKIILMIŞ, BİTKİN DÜŞMÜŞ OLABİLİR.

EY TÜRK GELECEĞİNİN ÇOCUĞU!

İŞTE BU ORTAM VE KOŞULLAR İÇİNDE BİLE ÖDEVİN, TÜRK BAĞIMSIZLIK VE CUMHURİYETİNİ KURTARMAKTIR!

GEREKLİ OLAN GÜÇ, DAMARLARINDAKİ SOYLU KANDA VARDIR!”

Top