Prof. Dr. Özer OZANKAYA: FİDEL KASTRO VE ATATÜRK’E DERİN SAYGISININ NEDENİ!

Fidel Castro:

 

ABD saldırgan sömürgeciliğine kafa tutan, ulusal onurun ancak bağımsızlık ortamında korunabileceğini sergileyen, faşist diktayı yıkıp halkına gönenç sağlamaya çalışan siyasal önder!

Neden Türk sosyalistlere “Atatürk’ünüz var; başka önder aramayın” dedi, böylece kendisine daha çok saygı duymamızı sağlayan bu uyarıyı neden yaptı, biliyor muyuz?

Çünkü, Sosyalist devrimde demokrasi açısından eksik olan temel niteliğin Atatürk’ün Uygarlık Projesinde bulunduğunu görmüş, bunun ne yüksek bir değer taşıdığını, ABD’NİN HER AN ÖLÜM KUSMAYA HAZIR BASKISI ALTINDA GEÇEN VE ANCAK ÖTEKİ SÜPER GÜÇ SOVYET RUSYA’NIN DESTEĞİ EŞLİĞİNDE VARLIĞINI SÜRDÜREBİLEN kendi siyasal önderliğindeki eksikliğini yaşayarak anlamıştı:

Atatürk, doktrine bağımlı bir siyasetin özgürlük ve toplumsal adalet de, güvenli bağımsızlık da sağlayamayacağını, BUNU SAĞLAMANIN TEK YOLUNUN, BİLİMSEL YÖNTEMİN GEÇERLİK İLKELERİNE BAĞLILIKTAN GEÇTİĞİNİ görmüştü.

Atatürk’ün Fidel Castro’nun engin saygısını kazanmasını sağlayan özelliği, kanımca budur.

Atatürk’ten dinleyelim:

 

“Bir toplumu, bir bölüm insanlarının düşüncelerine zorla tutsak etmek ve cılız bağımlılar olarak yaşatmak, doğal ve akla uygun bir yönetim biçimi değildir. Bolşeviklikte biz bunu görüyoruz.”

“Değişimlerin değişmez kuralları olmaz. Bir topluma mutluluk sağlayan bir düşünce, bir başkasının yıkımına yol açabilir. Onun için biz kendi gerçeğimizi kendi içimizden bulup çıkarmalıyız. Biz, benzememekle ve benzetmemekle övünmeliyiz, kendimiz olmalıyız.”

“Biz de isteseydik uygulanamayacak düşünceleri, kuramsal ayrıntıları yaldızlayıp bir doktrin yazabilirdik. Öyle yapmadık. Ulusumuzun maddi ve manevi gelişim gereksinimlerinin ışığında, işlem ve eylemlerimizle sözlerin ve kuramların önünde gitmeği yeğledik.”

1998’de Mikail Gorbaçev ile, eşim Filiz Ozankaya’nın TRT adına gerçekleştirdiği DÜNYA DÜŞÜNÜRLERİ GÖZÜYLE ATATÜRK VE CUMHURİYETİ TV belgeseli için yaptığım bir görüşmede kendisine Atatürk’ün bu düşüncelerini aktardığımda, derin bir saygıyla etkilendiğini ).

Emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık savaşı veren ve Atatürk’ün evrensel değerini de teslim eden Fidel Castro’yu sonsuzluğa yücelişi dolayısıyla derin saygıyla anıyorum, sevgili ulusu Küba ulusuna başsağlığı diliyorum.

 

(Prof. Dr. Özer Ozankaya, CUMHURİYET ÇINARI, Cem Yay.

Prof. Dr. Özer Ozankaya, DÜNYA DÜŞÜNÜRLERİ GÖZÜYLE ATATÜRK VE CUMHURİYETİ, T. İş Bankası Yay.)

Top