Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR: KÜRDİSTAN SEVDALILARINA HADDİNİ BİLDİRMEK GEREK!…

KÜRDİSTAN SEVDALILARINA HADDİNİ BİLDİRMEK GEREK!…

 

Şubat ayındaki Ankara ziyaretinde Türk bayrağının yanına Kürdistan flamasını çekerek Barzani’yi devlet başkanı olarak ağırlayanlar, şimdi ona haddini bildirebilecek mi? Çünkü Kuzey Irak’taki gelişme Türkiye için tehdit oluşturuyor. Yoksa birilerinin çıkarı adına iş var, ticaret var, ekonomik kazançlar var diye sessiz kalınıp tehdidi görmeme aymazlığına mı saplanılıp kalınacak?

 

Kuzey Irak Kürt Yönetimi bölgemizde sıcak çatışma kıvılcımını ateşleyecek biçimde. 25 Eylül’de yapmayı kararlaştırdığı bağımsızlık referandumuyla devlet kurma yolunda adım atmak istiyor. Arkasında Kürdistan’ın inşasına çalışan ABD ve İsrail var. Kürtlerle Müslüman İsrail’i kurarak, emperyalist Siyonist İsrail’i perdeleyip korumak istiyorlar.

 

Kürdistan referandumuna karşı çeşitli ülkelerden Batı’dan, Doğu’dan tepkiler gelmekte, vazgeçilmesi uyarısı yapılmaktadır. İlk karşı çıkan ülkelerden Türkiye referandumun yapılmaması gerektiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısıyla açıkladı. Fakat, uyarının ötesinde Türkiye’nin aldığı karşı önlem yok. Oysa, Barzani yönetiminin boğazını Türkiye sıkabilir, daha fazla gecikmeden sıkmalıdır da.

 

Haddini bilmeyen Barzani karşı önlemlerle dize getirilmeli…

 

İçerideki Kürtçü politikacılar, HDP yanlıları referandum yapma hakkından ve şimdi “adalet” diye CHP’nin desteğiyle açılımdan söz eder oldular. Kuzey Suriye’de PKK’nın uzantısı YPG (yeni adıyla SDG) yani Amerika’nın Suriye’deki sözde demokrasi güçleri özerk kanton yönetimlerini meşrulaştırmak ve federatif yapı oluşumuna zemin hazırlamak için seçim yapmak istiyorlar. Tüm bu çarpıklıklara son verilmesi yılanın başı Barzani yönetiminin boğazını sıkmakla olur ve hepsine örnek oluşturur. Türkiye’nin yapması gerekenler biliniyor, kaldı ki sürekli yazılıp çiziliyor. Barzani yönetimini caydırmak, ABD ve İsrail’e bu iş olmayacak dedirtmek için önlemler uygulanmalı.

 

Kürdistan bir ABD ve İsrail ortak projesidir!

 

Öncelikle Habur sınır kapısı en kısa zamanda kapatılmalı. Hükümetin zaten Habur kapatıldığında Ortadoğu ülkeleri ve Irak’la ticareti mevcut olan Cilvegözü (Reyhanlı), Öncüpınar (Kilis) kapılarından yapma kararı vardı, o karar uygulanmalı. Mardin Nusaybin-Suriye Kamışlı kapısı da Ortadoğu ticareti için yapılmıştı. Habur’da aşırı yük nedeniyle Irak sınırına Aktepe ve Ovaköy kapılarının açılması da gündeme gelmişti. Ovaköy, Telafer’den Musul’a uzanacak yolun başındaki kapı olmasıyla önemli. Kısacası Habur’un kapatılması Türkiye’ye ekonomik zarar vermeyeceği gibi, çokça kapı seçeneği var. Habur’un kapatılması Barzani yönetiminin canını yakacaktır.

 

Öte yandan Barzani yönetimi gerek kara yolundan tankerlerle gerekse çatma boru hattıyla, deldiği Kerkük Yumurtalık ya da Silopi-Yumurtalık hattından Türkiye üzerinden Akdeniz’e çıkararak İsrail eliyle petrol pazarlamaktadır ki, bu geçişe son verilmelidir. Irak zaten kaçak petrol ticaretinin durdurulmasını istiyor. Türkiye’de birileri kazanıyor diye bu illegal geçişe daha fazla göz yumulamaz. Çünkü geçen petrol Irak Merkezi Yönetimi’nden Kürtlerce çalınmış petroldür. Bu ticarete aracılık uluslararası ticaret yasalarına aykırı olduğundan er ya da geç Türkiye’yi sıkıntıya sokacak bir olaydır. Türkiye’nin ulusal çıkarı için Barzani’nin yasa dışı petrol geliri kurutulmalıdır.

 

Bir zamanlar babası Molla Barzani’nin öğüdünü dinleyen oğul Barzani, bırakın devlet kurmayı yaşadığı coğrafyanın Türkiye tarafından alınarak iki vilayeti yapılması için Turgut Özal’a yalvarmış bir kişi. ABD’nin Irak işgalinden sonra ABD-İsrail kapanına yem olunca, Kürdistan Yahudiliği yanı ağır basarak Büyük Kürdistan rüyasına kapılıp, ABD’nin lanetli harita oyunu ve desteğiyle Türkiye’den Kürt saydığı illeri koparma hevesinde. TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapan televizyon kanalındaki hava raporu Büyük Kürdistan haritası üzerinden veriliyor. Barzani’nin söz konusu Rûdaw TV kanalı TÜRKSAT uydusundan hemen çıkarılıp atılmalıdır.

 

Barzani’ye Türkiye’den geçmişte çok yüz verildi. Bu sayede Gaziantep, Mersin serbest bölgelerinde, hatta İstanbul’da milyarlarca dolarlık yatırım ve varlıklarının olduğu söyleniyor. Bunlara el koyma süreci başlatılmalı. Ayrıca Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin başkenti diye gösterilen Erbil’deki Türk şirketleri geri çağırılmalıdır. Türkiye’de bir kesim Erbil’de iş yapma adına Barzani’ye güç katmaktadırlar. Şirketlere yapılacak müdahale ekonomik damarlarındaki kanın çekilmesi olur. 

Türkiye var oldukça bu lanetli rüyaları gerçekleşemez…

 

Barzani’nin Kürdistan’ı arkasına ABD ve İsrail’i almış olsa da destekçileri Yunanistan, Almanya vs. bulunsa da Türkiye’ye karşı çıkamaz, Türkiye izin vermezse yaşayamaz. Ancak, Kürdistan’ın destekçilerine karşı Türkiye Batı Asya ve Avrasya ülkeleri nezdinde karşı diplomatik önlemler almalıdır. Büyük Kürdistan projesine karşı İran, Irak ve Suriye ile ortak bir zeminde diplomatik ve askeri önlemelere mutlak gerek vardır.

 

Unutulmamalı ki şu an Türkiye’nin karşısındaki en büyük tehdit Kürdistan projesidir. Yılanın başı zaman yitirilmeksizin bugünden ezilmelidir. Yarın geç olabilir…

 

 

Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR, 08 Ağustos 2017

Top