Pluton görevi tamamlandı

Yeni ufuklar,Güneş sisteminin dışına doğru yoluna devam ediyor…

Güneş sistemimizin Kuiper kuşağı dediğimiz dış kenarındaki Gezegencik Pluto ve onun Uydusu Charon‘un (ok. Haron) New Horizons tarafından çekilen ayrıntılı resimleri NASA tarafından yayınlanıyor. New Horizons uzay keşif aracı 19.Ocak.2006 da  (Osmanlının 300 yıl önce Ay’a gönderdiği (!) rokete hiç benzemeyen) çok kuvvetli bir AtlasV Roketi ile uzaya fırlatılmıştı.  Normal olarak Dünya’nın yer çekiminden kurtulmak için 11,2 km/s.  lik bir hız yeterlidir; ama Pluto’yu 248 yılda bir defa geldiği en yakın mesafede yakalayabilmek için, Rokete 16,2 km/s hız (58 bin km/h) verilmişti.
 

19. Januar 2006: An diesem Tag wurde die Raumsonde von einer "Atlas V"-Rakete...

1930 yılında Amerikan astronom Clyde Tombaugh tarafından Fotograf plakasında bir nokta olarak keşfedilen Pluto’nun net bir resmini almak mümkün olmamıştı… Bütün zamanların en kuvvetli teleskopu Hubble bile Pluto’yu ve uydusu Charon’u 1994 te  ancak bu netlikte görüntüleyebilmişti. (Hubble’ın çözünürlüğü insan gözünden 100 bin kat daha güçlüdür)
Über Pluto wissen Astronomen bislang sehr wenig, obwohl der Himmelskörper schon...
Yeni Ufuklar uzay aracının 11 Temmuzda çektiği bu fotografta Pluto ve Charon çok daha net görünüyor.

Diese Farbaufnahme vom 11. Juli zeigt Pluto und seinen Mond Charon.
1200 km çapındaki Charonun yüzeyindeki ayrıntılar rahatlıkla seçilebiliyor.
Plutos Mond Charon ganz scharf: Hier sind ebenfalls hohe Berge und zudem...
Pluto üzerinde jeolojik yapıları ayrıntılı bir şekilde görebiliyoruz artık. Sağ taraftaki açık renkli düzlük donmuş CO ile kaplı… Güneşe uzaklığı, Dünyanın Güneşe uzaklığının 30 – 49  katı olan Pluto’nun ortalama yüzey sıcaklığı çok düşük; -230 C derece ! Pluto ilgili yüzlerce ölçüm sonuçlarını yollayarak görevini tamamlayan New Horizons yeni ufuklara doğru yelken açtı.
Das zweite auf dem Planeten Pluto entdeckte Gebirge: Die Berge sind zwischen...
Gebirge auf dem Pluto: Dies ist das erste hochauflösende Bild, das "New...
Bu kadar küçük cüssesine rağmen Pluto’nun şaşılacak derecede büyük hacimli bir atmosferi var, ama Nitrojen, Metan ve Karbonmonoksit gazlarından oluşan bu atmosfer Dünyanın atmosferi ile kıyaslanamayacak düzeyde çok düşük yoğunlukludur…Sevgilerimle. æ
 
 
***
 
Uzay’da Barış sürüyor… 
 
ABD-Rusya arasındaki soğuk savaş dönemini andıran gergin ortama rağmen Uzaydaki işbirliği sürüyor…  Nöbeti devralacak Astronotlar  Kjell Lindgren(Amerikan), Oleg Kononenko(Rus) ve Kimiya Yui(Japon) 5 ay kalacakları İstasyona  Kazakistan’dan kalkan bir Soyuz Roketi ile ulaştılar.

Erfolgreiche Mission: "Sojus"-Rakete hat drei Raumfahrer zur ISS gebracht

Prof. Dr. D. Ali ERCAN
ADD Bilim Danışma Kurulu Başkanı

 

Top