Plan değişikliğine suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan Anıtkabir Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda değişiklik yapılmıştı. Bu karar bir yıl sonra, 7 Haziran 2017 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçirilmiş ve 7 Temmuz 2017 tarihinde de askıya çıkarılmıştı.

Bu değişiklik sonucunda Anıtkabir Tarihi SİT Alanı’nda park alanı olarak gösterilen bazı bölgeler askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmaya açık hale getirilmiş, askeri spor tesisi olarak kullanılan bölgede otopark yapılması da planlarda yer almıştı.

Bu plan değişikliğine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nden (ADD) çok sert tepki geldi. HKP plan değişikliği hakkında suç duyurusunda bulundu. ADD ise bir açıklama yaparak, “ANITKABİR’e yeni bir saldırı girişimi ile karşı karşıyayız” dedi.

HKP tarafından yapılan açıklamada, “Mustafa Kemal’e ve Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın her kazanımına karşı amansızca saldırmayı bir görev bilen AKP’giller’in bu girişimi ulusal ortak bir değer olan Anıtkabir’i yok etme hamlelerinden biri olarak değerlendirildiği ve bu nedenle bir suç işlendiği”  vurgulandı.

HKP’li hukukçular; suç duyurusu dilekçesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin daha önce basına yansıyan “En büyük Hırsızlıklar, Kötülükler, belalar imardan geliyor” sözlerine yer verdi.

HKP, Anıtkabir sahasının imara açılarak daraltılmak istendiğini savunarak, “Emperyalizme karşı zaferle sonuçlanmış ilk mücadele bayrağını açan Atatürk’ü itibarsızlaştırmanın adımları olarak” değerlendirdi.

Bu nedenlerle söz konusu plan değişikliğini yürüten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gölçek, Başbakan Binali Yıldırım,  Genel Kurmay Başkanı Hulisi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık hakkında Görevi Kötüye Kullanma suçundan ve Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Kanun ile Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanuna muhalefetten soruşturma başlatılması istendi.

ADD: ANITKABiR’i HEDEF ALMIŞLARDIR

Plan değişikliğine tepki gösteren ADD ise şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedi istirahatgahı olan ANITKABİR’e yeni bir saldırı girişimi ile karşı karşıyayız.

Daha önce oyun parkı, futbol sahası gibi işgallerden sonra şimdi de, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.05.2016 tarihli “Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı” ile, daha önce kamulaştırılarak Anıtkabir alanına eklenen alanın, plan değişikliği ile  yeniden konut alanı olarak yapılaşmaya açılmaktadır.

Cumhuriyet dönemine ait tüm eserleri yok etme hedef seçenler bugün de ANITKABİR’İ hedef almışlardır.

ANITKABİR bir bütün olarak tarihi sit alanıdır. Bu sit alanı sadece ANIT bloktan oluşmamakta, ANIT bloğun özelliğini devam ettiren çevre yapılaşması da bu bütünün içinde yer almaktadır. Bu nedenle ANIT ve çevresi bütünüyle ANIT ve SİT alanıdır. Hiçbir şekilde yapılaşmaya AÇILAMAZ.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedi istirahatgahı ve Atatürk Türkiyesi’nin adeta simgesi olan Anıtkabir’e ilişkin yapılmaya çalışılan bu alan daraltma ve yapılaşmaya yönelik plan değişikliklerinden derhal vaz geçilmelidir.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak,  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından hazırlanıp el altından piyasaya sürülen bu skandal imar planına karşı yasal yolları sonuna kadar kullanacağız.

Anıtkabir’e yapılan bu saldırılara karşı tüm halkımızı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

Odatv.com

Top