OXI…

Yunan halkı Oxi (Hayır) dedi. AB politikaları ile Yunanistan’daki üretim ekonomisini yıkıp, hizmet sektörüne ve tüketime dayalı, borçla yaşamayı sürdüren ekonomi programı çöküp ülke iflasın eşiğine geldiğinde Yunan halkı “dur” diyerek tefecilere kapıyı gösterdi.

Batıdan gelen telkinlere uzun süredir “hayır” demeyi unutan (unutturulan) halkımız için şaşırtıcı bir sonuç oldu. ABD’den bindirildiği uçaktan Merkez Bankası Başkanı olmak için inen, girdiği Bakanlar Kurulu toplantısından “Bakan” olarak çıkan “dervişlere” alışkın Türk halkı şaşırmasın da ne yapsın.

Bizdeki aklıevveller “Hayır” demeyi unutup “yetmez ama evet” demeye alışkın oldukları için şaşırıyorlar. Avrupa’ya “hayır” demek en büyük korkuları…

“Oxi” sözcüğünü daha önce de duymuştum. Ancak bu söz bana hiç bu kadar anlamlı gelmemişti.

Çocukluğumda Rumeli göçmeni, özellikle de İskeçe, Gümülcine gibi Batı Trakya göçmenleri bahçelerine giren horoz, tavuk, koyun, keçi, köpek gibi hayvanları kovarken “Oksi” diye bağırırlardı. Onlardan gelecek zararlardan bahçelerini korumak için… Ne anlama geldiğini bilmez ama çok da merak etmezdim.

Şimdi daha iyi kavrıyorum. Kendi arazilerini zarardan korumak için “kışt” ya da “hoşt” yerine kibarca “hayır” diye sesleniyorlarmış. Çocukluk yıllarında hayvanların bahçeden kovulması bir yandan da ninni sözleriyle çağrışım yaptırırdı. “Dandini dandini dasdana. Danalar girmiş bostana. Kov bostancı danayı. Yemesin lahanayı”.

İlginç Yunan halkının “oxi” demesi hangi çağrışımları yaptı. Yunan halkının bostanlarına giren danaları “oxi” diyerek kovması lahana kokusu almış aç danaları çılgına çevirdi.

Şimdi Yunan halkına yönelik tehditler daha da artarken IMF ve AB ülkelerinin vampirlerini de korku saracak. “Oxi” bir salgına dönüşür ve gırtlağına çökülen başka ülkeler de para tefecilere kapıyı gösterirse…

Olay biraz da Mişon ile Solomon’un hikayesine döndü. Solomon’a ertesi gün ödeyeceği borcu düşünen Mişon’u uyku tutmaz. Yatakta dönüp dururken karısı sıkıntısını sorar. Çaresiz Mişon karısına derdini anlatır. Bunun üzerine Mişon’un karısı pencereyi açarak karşıda oturan Solomon’a seslenir. “Solomoooon..! Mişon’un sana yarın ödeyeceği borcu vardı ya… İşte o borcu ödemeyecek.” der ve pencereyi kapatır. Tedirginlik içinde bekleyen kocasına döner ve “Şimdi o düşünsün” der.

Yunanistan “oxi” dedi. Şimdi IMF ve Avrupalı bankerler düşünsün.

Darısı tefecilere “hoşt” diyecek Türk halkının başına.

Lütfü KIRAYOĞLU

06.07.2015

 

Top