Osmanlıca Savunulmalı mı?

Edirne Valisi ziyaret ettiği bir okulda öğrencilerin süt içmelerini teşvik etmek için tahtaya Osmanlıca “sağlığınız için süt için” yazdı. Peki Osmanlıcanın seçmeli veya zorunlu olarak ders olarak gösterilmesi savunulmalı mıdır? Bu soruya Osmanlıca ile hedeflenenler ışığında yanıt 1) Osmanlıca’nın orta öğrenimde yararlılığı yoktur. Ölü bir dildir.

“Nedim’i, Fuzuli’yi öğrenmek, tarih bilmek, anıt ve mezarları okumak” için liselerde öğretmeye gerek yok. Zaten çoğunun çevirisi var. Liselerde Nedim de Baki de öğretiliyor. İlle de asıl kaynağına bakmak gerekmez. Mezar taşı İstanbul’un dışında kaç yerde Osmanlıca ki? Doğum-ölüm tarihi tarihi için mezar taşı okunmaz.

Osmanlıca uzmanlık işidir. Lisede bilim adamı yetiştirmiyoruz, genel bilgi veriyoruz. Meraklı varsa, uzmanlaşmak istiyorsa açılan kurslara gidebilir.

Üniversitelerde ilgili alanlarda bu ders vardır ve gereklidir. Ama hayatta işe yaramayan dersi liseye koymak yanlıştır.

Türkçe’sini geliştirmeyen (eksik harfli kelime yazma, “gibi şeyler” diyerek tanımlama yapma, okunaklı yazamama, vs), ezberci sistemin dışına çıkıp araştırmaya meraklı yapmadığımız öğrencilerde tarihi, Nedim’i daha derinlemesine öğrenmek için merak duygusu uyandırmak nafile çabadır.

Tarih öğreteceksek demokratik devrimimizin uzandığı 1800’li yıllardan günümüzü tek bir derste (İnkılap Tarihi) değil liseye yayılacak şekilde öğretelim.

2) Osmanlıca tartışması AKP’nin şeriatçı ve Ortadoğu’ya yönelik emperyal projelerinden ayrı düşünülemez. AKP’nin düzenini meşrulaştıracak her türlü projeden kaçınmak gerekir. Bu tartışma Osmanlıcanın seçmeli olarak görülebileceğini savunan ilericiler tarafından ancak kendi özlem duyduğu hükümet başa geldiğinde ele alınmalıdır. Aksi takdirde AKP’nin elini güçlendirirsiniz.

Bugün seçmeli olduğunda yarın zorunlu yapmasına olanak tanınmış olur.

O yolu açmak Cumhuriyetçilerin görevi olamaz.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, birilerinin Osmanlı’dan, başörtüden, dinden bahsedildiği zaman kırmızı görmüş boğa gibi saldırıya geçtiğini belirterek, “Osmanlı bizim ecdadımız. Osmanlı bizim dedelerimiz. Biz dedelerimizle gurur duyuyoruz. Harf inkılabı ile koparılmış olan köprünün yeniden kurulmasını istiyoruz” dedi. Dert Cumhuriyet’in yerine Arapçaya dayalı şeriatı getirmektir.

3) Osmanlıca öğrenmesi zor dildir. Bunu liseye, belki de ortaokula yaymak gerekecektir. Sonunda da meraklı çok az kişinin dışında değerlendirilmeyecek bir dili öğretmek zaman kaybıdır. Öğrenciyi araştırmaya merak salan, hayatta yararı olan derslere yöneltelim.

Bu sebeplerle Osmanlıca seçmeli dahi okullarda öğretilmemelidir.

Mustafa SOLAK

 

Top