Ortak Arap Gücü Ne Anlama Geliyor?

Yemen’de Husi’lerin Aden’e doğru ilerleyişi bu ülkenin boyutlarını aşan gelişmelere yol açtı. Suudi Arabistan’ın öncülüğünde 10 ülkenin hava operasyonlarında bulunmasının ardından Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde toplanan Arap Birliği Zirvesinde Mısır Cumhurbaşkanı Sisi “Ortak Arap Gücü” oluşturulacağını söyledi. Yabancı kaynakların Mısır yetkililerine dayanarak bildirdiklerine göre bu güç 40.000 askerden oluşacak ve hava ve deniz kuvvetlerince desteklenecek.

Bu gelişmenin Yemen’deki çatışmalardan hemen sonra ortaya çıkması tesadüf sayılamaz. Çünkü Yemen, Kızıldenizi Hint Okyanusuna bağlayan Bab’ul Mendep’i kontrol eden stratejik bir öneme sahiptir.Bu boğazın güvenliği petrol ürteten ve tüketen ülkeler açısından büyük önem taşımaktadır. O nedenle Batı ülkeleri Yemen’e yerleşen El Kaide terör örgütüyle mücadeleyi öncelikli bir hedef saymaktadır.

Mısır’ın bu ortak Arap Gücünde liderlik yapacağı, mali kaynakların büyük ölçüde Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerince karşılanacağı anlaşılıyor.

Amerika’nın ve onun öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sadece hava gücüyle IŞID’ın ve diğer terör örgütlerinin tasfiye edilemeyeceğini anlamalarına rağmen kara birliklerini görevlendirmekten kaçınmaları, Irak ordusunun gücünün sınırlı olması, bir Arap Gücü oluşturulmasını zorunlu kılmış olabilir.

Böyle bir gücün oluşturulmasının siyasi alanda da sonuçları olması beklenir. Mısır’ın bölgedeki siyasi etkinliğinin artması, Arap üllkeleri arasında dayanışmanın güçlenmesi, Batı ülkelerinin Mısır’a ve diğer Arap ülkelerine daha fazla askeri ve teknink yardımda bulunması olasılığı yüksektir.

Buna karşılık İran’ın ve bir ölçüde Rusya’nın bu gelişmeden rahatsızlık duyacağı ve Yemen’deki Şii silahlı grupları daha fazla destekleyeceği anlaşılmaktadır.

Bu gelişme Türkiye’nin bölgedeki önemini azaltıcı bitr etki yapabilir. Özellikle Müslüman Kardeşler Örgütünün tasfiye ettiği için Türk Hükümetinin neredeyse boy hedefi yaptığı Mısır’ın siyasi ağırlığının artması Türkiye’yi güç durumda bırakacaktır.

Arap Baharı denilen hareketin başından itibaren izlenen yanlış politikalar Türkiye’yi giderek daha fazla yalnızlaştırmakta ve bölgedeki etkisini azaltmaktadır.

Hükümet etmek ileriyi görmektir sözü boşuna söylenmemiştir.

Saygılar, sevgiler.

Onur ÖYMEN

 

Top