ONURSAL BAŞKANIMIZ HIFZI VELDED VELİDEDEOĞLU'NU ANDIK

HIFZI VELDED VELİDEDEOĞLU
(24 Ağustos 1904-24 Şubat 1992)

Hıfzı Velded Velidedeoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin onursal başkanıdır.

Cumhuriyetimize yön veren Türk hukukçusu, akademisyeni, yazarı ve gazetecisi. Yeni T.C.’nin hukuk alanında ciddi imzaları olmuş bu hukuk adamının asla yadsınamayacak bir de araştırmacı, çevreci ve edebi kişiliği mevcuttur.

Tarihin aydınlık sayfaları insanlığa, topluma aydınlık işler yapmış ve yararlı yapıtlar vermiş olan kişilere ayrılmıştır. İşte Hıfzı Velded Velidedeoğlu bu sayfaları layığıyla doldurmuştur.

1961 yılında TBMM Kurucu Meclis Anayasa Komisyonu’nda görev yaparak, özgürlükler anayasası olan 1961 Anayasası’nın yapımına emek vermiştir.

Bir hukuk bilgini olmasının dışında bir “bilge” dir. Hukukun evrensel boyutlarını yakalamıştır. Bugünün Türk Medeni Kanunu’nda Türkçe sözcüklerin yer almasını Ordinaryüs Prof.Dr. Hıfzı Velded Velidedeoğlu’na borçluyuz. Bu tarihi değeri bizlere büyük bir hizmettir.

Bu ülkede özgür nefes alınan, özgürce düşünülen ve ifade edilen, emeğin kıymetinin olduğu bir dönem yaşandıysa, Velidedeoğlu hocamızın ışığının katkısı bunda çok büyüktür. Ve o ışık, biz genç kuşaklara da yol gösteriyor.

Muammer Aksoy’un deyişiyle “Her dönemde denenmiş, küçük hesaplara, kişisel çıkarlara kapılmamış” ve de saygın bir kişiliğe sahip olan Hıfzı Velded Velidedeoğlu tüm kuşaklar boyunca hatırlanacaktır.

Hıfzı Velded Velidedeoğlu’nu tanımanın onurunu yıllardır yaşıyoruz. Türk Milleti adına teşekkür edip kendisini saygıyla anıyoruz.
ADD Kadıköy Gençlik Kolları

image3

Top