Onur ÖYMEN: Alman Parlamentosu Ermeni Yalanını Destekleyecek mi?

Deneyimli diplomat ve politikacı Onur Öymen, Alman parlamentosunun Ermeni Soykırım yalanını destekleme kararı alacağı haberleri üzerine sosyal medya sayfasında açıklama yaptı. Yetkilileri önlem almaları konusunda uyaran Öymen’in açıklaması şöyle

Bild gazetesinin bugünkü nüshasında Angelika Hellemann ve Miriam Hollstein imzasıyla yayınlanan bir haberde Hristiyan Demokrat, Sosyal Demokrat ve Yeşiller Partilerinin ortak girişimiyle Alman Parlamentosunun 2 Haziran tarihindeki toplantısında Ermenilerin soykırım iddialarını benimseyen bir kararın kabul edileceği bildirilmektedir.

Kısa bir süre önce Berlin’de Emekli Amiral Soner Polat’la birlikte görüştüğümüz Yeşiller Partisi Milletvekili Ströbele de bize aynı doğrultuda bilgi vermişti ve bu bilgileri 3 Mayıs tarihinde facebook’te ve twitter’deki notumda paylaşmış ve “Hükümetin, muhalefetin ve Meclisin daha fazla gecikmeden Alman Parlamentosunun alabileceği böyle bir karara Türk milletinin gösterebileceği tepki ve bunun doğurabileceği sonuçlar hakkında Alman muhataplarını ve kamuoyunu uyarmalarında fayda olacaktır. Türkiye’nin ve Türk milletinin haksızlıklara ve yabancıların propagandalarına boyun eğmeyeceği her vesileyle gösterilmelidir.” demiştim.

Geçen süre içinde Hükümetin bu konuda Alman Hükümeti ve Parlamentosu nezdinde ne gibi girişimlerde bulunduğunu bilmiyoruz.

 

Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun birkaç gün önce Berlin’de yaptığı temaslarda bu konuyu SPD yetkilileriyle görüştüğünü söylediği basında yer aldı. Sözde soykırım girişiminin öncülerinden Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir’le de aynı konuyu görüşüp görüşmediğini bilmiyoruz. Alman muhataplarının Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu girişimine ne cevap verdikleri hakkında kamuoyunun aydınlatılması yararlı olacaktır.

Ancak burada esas görev Hükümete düşmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Perinçek davasında verdiği kararda Meclislerin ve Hükümetlerin bir olayın soykırım olup olmadığı konusunda karar veremeyeceği bildirilmektedir. Fransız Yüksek Mahkemesi de Sayın Şükrü Elekdağın öncülüğünde Fransa’daki bazı Türk derneklerinin müdahil oldukları bir davada bu yılın Ocak ayında aynı doğrultuda bir karar vermiştir.

Alman Parlamentosunun bu yüksek yargı makamlarının kararlarını hiçe sayarak soykırım iddialarına haklılık kazandıracak bir karar alması Almanya’nın hukukun üstünlüğüne saygı gösteren bir ülke olduğu izlenimini tahrip edecek ve Türk-Alman ilişkileri üzerinde ciddi bir güven bunalımı yaratacaktır.

Hükümetin, milletvekillerinin, Türkiye’deki ve yurt dışındaki sivil toplum örgütleriyle basının, daha fazla gecikmeden Alman hükümeti ve Meclisi nezdinde güçlü bir tepki göstermelerinin ve böyle bir kararın alınmasının doğuracağı sonuçlar hakkında gerekli uyarılarda bulunmalarının kaçınılmaz bir görev olduğunu düşünüyorum. Kırılan bir vazonun bir daha eski haline getirilemeyeceği Alman siyasetçilerine anlatılmalıdır.

Top