NUTUK ve GENÇLİK

Nutuk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı en önemli eserdir.  Atatürk’ün 15–20 Ekim 1927 tarihleri arasında, Cumhuriyet Halk Partisi’nin  Ankara’daki ikinci kurultayında yaptığı bu konuşma altı günde (otuz altı saatte) tamamlanmıştır. Atatürk Nutuk’ta kendi deyişiyle: “Ulusal varlığı sona ermiş sanılan büyük bir ulusun, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilimsel aklın rehberliğindeki çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu” anlatır.

ata_nutuk

Nutuk’ta, Osmanlı Devleti’nin emperyalist devletlerce paylaşıldığı ve vatanın işgal edildiği günlerden başlayarak Bağımsızlık Savaşımız, Cumhuriyetimizin kuruluşu ve devrimlerin yapılışı anlatılır. Bir milletin maddi ve manevi bütün güçlerini harekete geçiren “Kuvayı Milliye” ruhunun uyanışı; işbirlikçi Saray’a karşı verilen mücadele; Atatürk önderliğindeki milletin “Ya İstiklal Ya Ölüm” ilkesiyle, korkusuzca ve inançla başardığı Bağımsızlık Savaşının evreleri; ulusal egemenliğe dayalı tam bağımsız Türk Devleti’nin kuruluşu   ve çağdaş uygarlık yolunda gerçekleştirilmiş devrimler anlatılır. “Nutuk” bizim “Kurtuluş ve Kuruluş” tarihimizin, bu tarihi yapan büyük Önder tarafından bizzat anlatıldığı benzersiz bir eserdir. Nutuk, sadece geçmişte yaşanmış bir dönemin öyküsü değildir. Ömrünü tamamlayıp çökmüş Osmanlı Devleti’nin yıkıntısı arasından nasıl çağdaş bir ulus devlet yaratıldığının da destanıdır.

Varlığını Türk Milletine adamış üstün bir komutan, devrimci bir önder, ufku geniş bir devlet adamı olan Atatürk’ün sadece askeri ve siyasal eylemlerini anlatmaz. Bunun yanı sıra, Sadece Anadolu İhtilalinin değil, Devrimci kuruluşun da önderi olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne şekil veren düşünce ve görüşlerini de yansıtır. Nutuk, bu yüzden bu güne de yarına da ışık tutar. Atatürk Nutuk’ta: “ Ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtebilmiş isem kendimi mutlu sayacağım” der.

Atatürk Nutuk’un sonunda: “Bu gün ulaştığımız sonuç, yüz yıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanışın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu, Türk Gençliğine kutsal bir armağan olarak bırakıyorum” der.  Sonra, tüm Nutuk’u özetlediği son sözleriyle, Türk geleceğinin gençlerine seslenir:

“Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni, sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur…”

Günümüzün ulusallığı (milliliği) tartışmalı eğitim ve öğretiminde, Nutuk’un okullarda ders olarak okutulmaması önemli bir eksiklik olarak kalmıştır. Bilinmelidir ki: Okullarımızda ulusal tarihimizi Atatürk’ten öğrenerek yetişecek ve beyinleri vatan, millet, Atatürk sevgisiyle dolacak gençlerimiz “birinci ödev”lerini hiçbir zaman unutmayacaktır.Çünkü, Vatan, Millet, Atatürkçü Düşünce varsa biz varız. Yaşadığımız şu günlerde olan bitene ve olacaklara bakınca kendimize sormadan edemiyoruz: Atatürk’ü unutturmak, laik ulus devleti bölmek ve yıkmak heveslilerinin acaba Nutuk’tan hiç mi haberleri olmadı?

Güngör BERK
ADD BDK Üyesi

 

Top