Nevruz Kimin Bayramı?

Güneş sistemi içinde yaşamın var olduğu tek gezegen olan dünyamızda, yaşamı birkaç önemli unsura borçluyuz. Bunlardan en önemlisi dünyanın ekseninin 23,5 derece eğik olması. Dünya ekseninin bu uygun eğikliği mevsimler dediğimiz olağanüstü bir zaman döngüsünü yarattığı içindir ki sürekli yaz yaşayıp kavrulmuyoruz. Sürekli kış yaşayıp soğuktan donmuyoruz.

İşte bu astronomi gerçeği nedeniyle her yıl yeniden bahar geliyor. Ekinoks dediğimiz gün dönümlerinde, 21 Martta Kuzey Yarım kürede, 21 Eylülde de Güney Yarım kürede dönence kuşağında baharın gelişini yaşıyoruz. İnsanoğlu bin yıllardır bu doğa olayını şenliklerle kutluyor. Farsça kökenli olduğu söylenen Nevruz, yeni gün anlamındadır.

Bu güzel doğa olayını sorun haline getiren siyasal iktidarlar nedeniyle her yıl orta-doğulu halkların Nevruz adını verdiği bu güzel günde büyük sorunlar yaşıyoruz. Türk topluluklarının da bin yıllardır kutladığı bu bayram ülkemizde 50-60 yıl öncesinde terk edilmiş. Ne var ki Fars, Azeri, Özbek, Kırgız, Tatar, hatta Balkan ve benzeri toplulukların kutladığı bu bayramı Kürt halkı da tıpkı diğerleri gibi kutlaya gelmiş, ancak özellikle 1980 sonrası anlaşılmaz bir nedenle Nevruz’un sadece Kürt halkına özgü olduğu gibi bir saçmalık yaygınlaşmıştır. Son 15-20 yıl içinde de bu saçma yanlışlık tersine dönmüş, bu kez Nevruz bayramı halkın bayramı olmaktan çıkarılıp devlet ricalinin yapay bayramına dönüştürülmüştür.

Halkın bayram kutlaması yasaklanır ya da türlü engeller çıkartılırken, kamu görevlileri demir dövmüş, nutuk atmış ve beceriksizce ateş üstünden atlama gibi yapay şölenler düzenlenmiştir. Ülkede ulusal bayram kutlamaları yasaklandığı yıllarda da Nevruz, Kürt vatandaşların adeta söke söke kazandıkları bayram haline getirilmiş ve nihayet İmralı adasından devlet kuryeleri  aracılığı ile getirilen “Apo” mesajları meydanlarda ve TV kanallarında büyük bir gösteri ile okutulmuştur.

Nevruz, ne Türklerin, ne Kürtlerin, ne İranlıların tek başına bayramıdır. 21 Martta Yengeç Dönencesi kuşağında bütün dünyada yaşanan senliklerin Ortadoğu halkları arasındaki özel adıdır Nevruz. Güneş sisteminin oluşumu sırasında insanlığa armağan edilmiştir. Ne yazık ki biz bu güzel günü de çatışma ve kriz günü haline getirmeyi başarabilmişiz. Pek çok konuda olduğu gibi…

Hoş geldin Nevruz…

21.03.2016

Top