NE YAPTIK, NE YAPMALIYIZ…!

NE YAPTIK, NE YAPMALIYIZ…!

 

Av. Ceyhan MUMCU

24 Ocak 2018 Uğur’u yitirişimizin 25’inci yılı. Suikast günü doğanlar, 24 Ocak 2018’de 25 yaşında olacak olan gençlerimiz.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Prof. Dr. Muzaffer ERYILMAZ ve Feyziye ÖZBERK benden 24 Ocak 2018 günü için bir yazı yazmamı istediler. ‘’Böyle bir yazıyı kaleme alacaksam ne yazmalıyım’’ diye düşününce yazının başlığında ki soru ortaya çıktı ‘’ne yaptık, ne yapmalıyız’’.

24 Ocak 1993’den bu güne yaşadıklarım ve gözlemlerimle ilgili olarak belleğime danıştım. Bu 25 yılda nelere tanık olduk, ne yaptık ve neler yapmalıydık, sorusunu yalnız ağabeyi olarak ben değil, Uğur’un bütün dostları da yanıt aramalı.

Geçmiş 25 yılın temel sorusu ‘’Uğur’u kimler öldürdü, suikastta neden hedef seçildi?’’.

Ben ve milyonlarca Uğur MUMCU dostu bu soruyu ısrarla sorduk, yanıtını aradık. Bu soru yalnız Uğur MUMCU için sorulmadı. Ord. Prof. Dr. Bedri KARAFAKİHOĞLU’ndan Prof. Dr. Cahit Orhan TÜTENGİL’e, Doç. Dr. Orhan YAVUZ’dan, Doç. Dr. Ümit KAFTANCIOĞLU’ndan, Doç Dr. Necip HABLEMİTOĞLU’na, Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK’tan, Turan DURSUN’a, Çetin EMEÇ’ten, Abdi İPEKÇİ’ye kadar… Bu değerli insanları kaybetmenin verdiği üzüntüyle her yıl hem onları andık hem de aynı soruları onlar için de sorduk.

Bu sorunun yanıtını aramak için Cumhuriyet Gazetesi bir kurul oluşturduysa da, Kurul içinde çıkan çatışmalar yüzünden, Kurul sonuç çalışması yapamadan dağıldı. Cumhuriyet Gazetesi’nde ki Kurul dağılınca görevi Türkiye Barolar Birliği üstlendi. Barolar Birliği Kurulu da başarılı olamayınca; görevi ve bayrağı ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ devraldı.

Geniş katılımlı bir Kurul oluşturan dernek on aylık süre içinde çalışmalarını bitirip, bir rapora bağladı. Rapor Bakanlar Kurulu’na sunuldu.

Bülent ECEVİT’in Başbakanlığı bu rapordan hareketle ciddi çalışmalar başlattı.

Bu suikastların sorumlusu GLADYO da boş durmadı. Raporun Bakanlar Kurulu’na sunulduğu hafta ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ Genel Başkan Yardımcısı, Mülkiye’den devre arkadaşım, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, SBF (Siyasal Bilgiler Fakültesi ) Profesörü Ahmet Taner KIŞLALI’yı katletti.

Bakanlar Kurulu’nun kararlı tutumunu gözlemleyen Amerikan Gladyosu yeni bir taktik planını devreye koydu. Toplumda infial yaratan tüm faili meçhul cinayetleri kapsamına alan UMUT OPERASYONU unvanını verdiği bir davayı yargıya taşıdı. İRAN DEVLETİ ile işbirliği yapanları TEVHİD – SELAM – KUDÜS SAVAŞÇILARI mensuplarını ‘’bütün cinayetleri bunlar işledi ‘’ suçlaması ile yargılama başlattı.

Kamuoyunun yoğun baskıları sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi de suikastlara seyirci kalmadı.

Meclis bünyesinde ‘’Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Kurulu‘’ oluşturuldu. Kırıkkale Millet Vekili Sadık AVUNDUKLUOĞLU başkanlığında ki komisyon GLADYOYU sıkıntıya sokan pek çok konuya el attı. Komisyon Raporu ‘’Muhalefet Şerhi‘’ yazacağız bahanesi ile engelleme yapılarak, TBMM Genel Kurulu’nda tartışılması engellendi.

Bir dönem sonraki TBMM sadece Uğur MUMCU cinayetini sorgulayan bir TBMM Araştırma Komisyonu oluşturdu. Komisyon çalışmalarını bitirdi. Rapor TBMM Genel Kurul gündemine getirildi. Tartışılıp desteklendi. Hükümete ‘’gereğini yap‘’ direktifini verdi. UMUT OPERASYONU davasının açılmasının bir nedeni de TBMM’nin kararlı tutumuna yanıt verip zaman kazanmaktı.

Uğur MUMCU suikastı gibi diğer suikastlardan sonra ‘’UNUTMAYACAĞIZ, SUSMAYACAĞIZ, MÜCADELEYE KALDIKLARI YERDEN SÜRDÜRECEĞİZ‘’ gibi sloganlar yüksek sesle ifade edilir.

Uğur MUMCU suikastı sonrası bu sloganların gereği nispeten gerçekleşti. Diğer suikastlar ise tarihin sayfalarına unutulmak üzere izlenmedi.

Geçen yirmi beş yıl içinde hemen her gün ya bir televizyon programında ya da bir köşe yazısında Uğur MUMCU’nun adı anılır.

Ben, diğer yitirdiğimiz önderlerimiz için de Uğur gibi anılmalarını diliyorum.

Örneğin ADD Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer AKSOY’un yeni kuşaklara tanıtılmasını diliyorum.

Geçtiğimiz 25 yılda geleceğe umutla bakacağımız ‘’boş yere ölmediler‘’ diyeceğimiz gelişmelere de tanık olalım.

Benim penceremden şu gelişmeler geleceğe umut taşıyor. Bunlar;

1-    Avrupa Birliği’nin ‘’Ermeni Soykırımını tanımayan üye olamaz’’ yaygarası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce ölümcül bir darbe yedi.

2-    Atatürkçü Düşünce Derneği’ni de hedef alan ‘’ Ergenekon Tertibi’’nde tutsak olanların cezaevi duvarları yıkıldı.

3-    CIA’nin yerli ve yabancı ajanlarına yargı kararlarıyla yakalama kararları çıktı.

4-    NATO’nun gerçekten şemsiye olup bizi koruduğu varsayımı tartışılmaya başlandı.

5-    Uğur MUMCU bayrağını içtenlikle taşıyan özellikle gençlerin ve diğer aydınların önder ve öncü gücü belirleyici düzeye ulaştı.

6-    ABD – Türkiye ilişkileri ağır yaralar aldı.

 

Bunun gibi iyimserlik nedenlerinin artmasının bir yolunun da ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ’nin yaşamımızda ki etkinliğinin daha da artmasını içtenlikle diliyorum.

 

 

 

 

Top