Münbiç resti tutmaz

 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’in “Askerlerimiz Münbiç’ten çıkmayacak” açıklaması tepkiyle karşılandı. Uluslararası ilişkiler uzmanları ve emekli generaller, ABD’nin bu hamlesinin altında kalacağını vurguladılar.

 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni, ABD’nin ısrar etmesi durumunda Türkiye’min NATO’dan kopacağını bildirdi. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Ünal da ABD’nin bu hamlesinin altında kalacağını söyledi. E. Orgeneral Necati Özgen, ABD’nin karşısına Rusya, İran, Irak ve Suriye ile birlikte çıkılmasını isterken, E. Tümgeneral Beyazıt Karataş, ABD’ye karşı safların sıkılaştırılmasını ve hemen Suriye ile işbirliği kurulması gerektiğini söyledi.

 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, Türkiye’nin Münbiç’e yönelik harekat başlatacağını açıklaması sonrasında ABD’nin Münbiç’ten ayrılmayı düşünmediğini açıkladı. Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı’nın Afrin’den sonra IŞİD bahanesiyle ABD’nin PKK/PYD’yi yerleştirdiği Münbiç’le devam edeceğini açıkladı. ABD’nin, IŞİD’den temizlendikten sonra PKK/PYD’yi Münbiç’ten çıkaracağı sözünü verdiğini ama tutmadığını kaydeden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin terör örgütüyle bağının derhal kopması ve Münbiç’ten çekilmeleri gerektiğini belirtti.

 

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel ise CNN International’a Münbiç’ten ayrılmayı düşünmediklerini açıkladı. Votel’in açıklaması sonrasında “ABD ve Türk orduları Münbiç’te karşı karşıya mı gelecek” sorusu öne çıkarken konunun uzmanları böyle bir durumda ABD’nin zor durumda kalacağını ifade ettiler.

 

ABD GERİ ADIM ATABİLİR

 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni, bölgede büyük bir mücadele olduğunu hatırlatarak, “Diplomaside bir korkutma oyunu vardır. İki araç birbirine karşı hızla ilerler, son anda kim dümeni kırarsa kaybeder. Buna benzer bir durum yaşanıyor. ABD, Münbiç konusunda ısrarlı olursa yeni bir durum ortaya çıkar. Türkiye Münbiç için kararlı. Bu mücadelenin sonunda Türkiye ile NATO ilişkisi kopar. Rusya, Çin, İran, … da Türkiye’nin yanına geçer. ABD, Orta Asya’ya doğru uzanan Türk boyları için Türkiye’ye önem veriyordu. Bu gerçekleşirse Rusya ve Çin rahatlar” dedi.

 

ABD’nin tavır değiştirebileceğini kaydeden Köni, “Son dönemde ABD çok sık görüş değiştirir oldu. Açıklamanın gerçek olması için ABD yetkililerinin 2-3 defa aynı şeyi söylemeleri lazım” diye konuştu.

 

PSİKOLOJİK HAREKAT

 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal da ABD Merkez Kuvvetler Komutanı’nın Münbiç Harekatı’nı şöyle değerlendirdi:

 

“ABD psikolojik harekat yapıyor. Türkiye’yi durdurmaya çalışıyor. Eğer ısrar ederse, Türkiye hemen İncirlik’i masaya getirmeli ve geçici olarak faaliyetlerini durdurmalıdır. Hemen arkasından Kürecik radarının sökülmesi gündeme getirilmelidir. Eşzamanlı olarak da toplumun tüm kesimleri harekete geçirilmelidir. ABD, Münbiç’te PKK/PYD’ye kalkan olursa altında kalır. ABD’nin tavrı sürerse NATO da büyük yara alır. ABD’nin Suriye’deki varlığı uluslararası hukuka da aykırıdır. ABD, IŞİD bahanesiyle bölgeye geldi. Şimdi IŞİD kalmadı. Ben gitmeyeceğim diyemez. Sadece Münbiç değil, Fırat’ın doğusu da temizlenmeli. ABD’nin Münbiç’i Fırat’ın doğusunu garanti altına almak için pazarlık konusu yapmasına da izin verilmemeli. İçinde bulunduğumuz durum ve ABD ile karşı karşıya gelmemiz Suriye yönetimi ile doğrudan ve açık ilişki kurmamızı zorunlu kılıyor.”

 

PAZARLIK EDİYOR

 

Eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Necati Özgen, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı’nın sözlerinin pazarlık amaçlı olabileceğini vurgulayarak, “Şu anda asıl tehdit Fırat’ın doğusunda. ABD daha önce Münbiç’i teröristlerden temizleyeceği sözünü vermişti. Ama sözünde durmadı. ABD’nin Münbiç’i Fırat’ın doğusu için pazarlık yapmak isteyebilir. Türkiye bu tuzağa düşmemelidir. ABD’nin karşısına Rusya, İran, Irak ve Suriye yönetimi ile çıkarsak ABD bölgeden çekilmek zorunda kalır. Bunun için Şam yönetimi ile acilen ilişkiye geçmek şart olmuştur” görüşlerini savundu.

 

TÜRKİYE TUZAĞA DÜŞMEMELİ

 

Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş önümüzdeki dönemde Suriye’de asıl mücadelenin Fırat’ın doğusunda yaşanacağını bildirdi. ABD’nin tüm üslerini Fırat’ın doğusuna kurduğuna dikkat çeken Karataş şunları söyledi: “Su kaynakları orada. Petrol ve doğalgaz yatakları orada. ABD oraya yerleşerek oluşturmak istediği devletçiği pekiştirmeye çalışıyor. ABD bölgede hiçbir hukuka dayanmadan tam bir terörist devlet kurmaya çalışıyor. Aynı zamanda İsrail ile İran arasına yerleşmiş olarak. İsrail’i İran’dan koruyacak, İsrail’in güvenliğini sağlayacak. Artık iş ciddi. Şam yönetimi ile derhal işbirliği yapılması gerekiyor. İki ülke arasında gerilim yaratacak açıklamalara derhal son verilmelidir. Lüzumsuz açıklama yapma zamanı değildir. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’in açıklaması sonrası saflarımızı sıkılaştırmamız gerekiyor. Afrin’deki başarı Münbiç’te ve Fırat’ın doğusunda kırılma etkisi yapacaktır. ABD bunu önleme gayretinde. Münbiç’te pazarlık yaparak Fırat’ın doğusunu kurtarma çabasında. Türkiye bu tuzağa düşmemeli.”

AYDINLIK / ANKARA

Top