MİT Yine Gündemde; Türkiye'den Suriye'ye 134 Ton Silah Gitmiş

MİT TIR’ları ile ilgili tartışma sürerken, bu yılın ilk 4 ayında Türkiye’den Suriye’ye 134 ton ağırlığında silah ve mühimmat ihraç edildiği ortaya çıktı

SÖZCÜ/ANKARA

Kafaları karıştıran silah ihracatı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) resmi dış ticaret verilerine de yansıdı. İhracat rakamlarının geçmiş yıllardan kalan hesap aktarımlarından değil, bizzat bu yıl içerisinde yapılan satışlardan oluştuğu belirlendi. TÜİK verilerine göre, bu yılın Ocak-Nisan dönemini kapsayan ilk 4 ayında, iç savaşın yaşandığı Suriye’ye resmi yoldan 657 bin 150 dolar değerinde silah ve mühimmat ihraç edildi. Silah ihracatı gümrük kayıtlarına aynen girdi.

 

134 TON SİLAH

Silah ihracatının Türkiye’den hangi kurum, kuruluş ya da şirket tarafından yapıldığı ticari sır gerekçesiyle açıklanmadı. Aynı şekilde ihraç edilen silahları Suriye’de kamu mu yoksa özel şirketlerin mi aldığı konusunda da bilgi verilmedi. TÜİK’in resmi verilerine göre, sadece bu yılın ilk 4 ayında 2 bin 688 adet spor tüfek, av tüfeği ve hedef tüfeği ismiyle yivli ve yivsiz silah ihraç edildi. Ayrıca 2 milyon 572 bin adet av tüfeği fişeği ihraç listesinde yer aldı. Yapılan silah ve mühimmatın toplam ağırlığı ise kayıtlara 134 ton 49 kilogram olarak yazıldı.

 

PATLAYICI MADDE BİLE VAR

Bu yılın ilk 4 ayında Suriye’ye 515 milyon dolar tutarında mal ihracatı gerçekleştiren Türkiye’nin geçen yıl da söz konusu av tüfeği benzeri isimlerle 759 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ayrıca bu yıl silahların yanı sıra 2 milyon 540 bin lira değerinde gübre ve 26,5 bin dolar değerinde barut, patlayıcı madde ve kibrit sattığı da belirlendi.

turkiyeden_suriyeye_134_ton_silah

Kaynak: Sözcü Gazetesi

 

Top