MİLLİ İKTİDAR-MİLLİ MUHALEFET!..

Siyasetçilerin pek çoğu lafebeliği (demagoji) yapar! Ve çoğu zaman da saçmalar! Siyaset tarihi, siyasetçilerin laf ebelikleri ve saçmalıkları ile doludur!

Son bir örneği Başbakan Davudoğlu gösterdi ve “Türkiye’ye Milli Muhalefet lazım!” dedi!

Davudoğlu bu sözü, muhalefet partilerinin Suriye politikasına yönelik görüşleri nedeniyle söyledi. Ama bunu söylerken, o partilere oy veren seçmenleri de “itham ettiğini” düşünemedi!

AKP iktidarının “Dış Politika” başarısızlığı üzerine kitaplar yazılabilir! “Komşularla SIFIR SORUN” dediler, kavgalı olmadığımız komşumuz kalmadı! Üstelik, bu kavgaların hem maddi hem de manevi bedelini ödüyoruz!

Muhalefeti şimdilik bir kenara bırakalım ve sayın Davudoğlu’na şu soruyu soralım; “AKP iktidarı MİLLİ İKTADAR mıdır?”

Sonra, şu hatırlatmaları yapalım;

  • 2004-2009 yılları arasında, İzmir,Aydın ve Muğla’ya bağlı, aralarında “Eşek ve Bulamaç” adalarının da olduğu  16 adet ada Yunanlılarca işgal edildi! Ne yaptınız?
  • Siz, henüz “Başbakan Danışmanı” iken, ŞAM ziyareti yaptınız! Kamuoyu; “Neden Dışişleri Bakanı değil de Danışman?” dedi ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül; “Şam ziyaretini İsrail ve Amerika istedi” açıklamasını yaptı!? AKP iktidarı ABD ve İsrail’in başka hangi isteklerini yerine getirdi?
  • İngiltere eski Başbakanı, sayın Erdoğan’a bir mektup yazdı ve İngiliz içki şirketinin “vergi borçlarının silinmesini” istedi! Borçlar silindi!..( Aralık 2006)
  • 94 yıl sonra İsviçre’de, ABD, Rusya, Fransa, İsviçre, Slovenya Dışişleri Bakanları ve AB Temsilcisi nezaretinde, “Ermenistan’la Protokol” imzaladınız! Ermenistan Meclisi bu protokolü onaylamadı! Şimdi ne hissediyorsunuz? ( 10 Ekim 2009)
  • İsrail’in 2010 yılında OECD üyesi olmasını neden veto etmediniz? Bu soruyu o tarihte (2010) Saadet Partisi Genel Başkanı olan Numan Kurtulmuş da sormuştu! Ve bugün, başta tohum ve zırhlı araçlar olmak üzere pek çok dış alımımızı İsrail’den yapıyoruz! Nerede “DAVOS RUHU?”
  • Danimarka eski Başbakanı Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliğine aday olduğu zaman(2009) AKP olarak 3 koşul ortaya koydunuz; 1- Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle İslam aleminden özür dilenecek, 2- ROJ Tv. Kapatılacak, 3- Yardımcılarından biri Türk olacak! Hiçbir olmadı, İstanbul toplantısında Rasmussen’i veto etmediniz! Sonra, Cumhurbaşkanı Gül açıklama yaptı; “Obama’nın başarısı için veto etmedik!” AKP’nin Obama’ya borcu mu vardı?
  • Fransa, AB Müzakere sürecinde 8 başlığın açılmasını engellemiş ve Sarkozy; “70 milyon Müslüman’ı Avrupa’ya sokmam” diyordu. Üstelik, Ermeni Lobisi’nin etki alanındaki Fransa Meclisi’nde Soykırımı reddedene hapis cezası” öngören yasa çıkarmıştı. Fransa’nın yeniden NATO’nun askeri kanadına girişini neden veto etmediniz?
  • Türkiye’yi canlı hayvan ve saman ithal eden ülke haline getirdiniz! Fransa, Tarım Bakanımıza “Üstün Hizmet Madalyası” taktı! Bunun için Fransa’ya ne gibi hizmet edildi? 2013 yılındaki canlı hayvan ithalatımız 2.5 milyar dolar! Türk besicileri can çekişiyor!
  • Bankalarımız, sigorta şirketlerimiz, BORSAMIZ yüzde 70-80’ler düzeyinde yabancı şirketlerin elinde! Türkiye sigara pazarı 5 yabancı tekelin elinde! Pamuk üreticisi ABD’nin tutsağı! Şeker Pancarı fabrikaları kapanıyor, pancar üreticisi perişan, ithal ve GDO’lu mısırdan tatlandırıcı ürettiği belirtilen ABD şirketi tatlandırıcı pazarını ele geçiriyor! Enerjide yüzde 93 dışa bağımlıyız! Dünya Hidrojen Enerjisi Merkezi Başkanı Türk Profesör Dr. Nejat VEZİROĞLU bu enerjinin üretimi için gerekli BOR’un kaynağı olan ülkesinde “Üretim Tesisi” kurmak için geliyor, kendisine arsa tahsis edilemediği için tekrar ABD’ye dönüyor! Oysa enerji bir “ulusal güvenlik sorunu!”
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU; “Ülkeler artık ordularla değil, şirketlerle işgal ediliyor” dedi. Sonra, yabancı sermayeli AVM’lerin sağlıklı bir yasa olmaksızın ve hızla arması karşısında; “Perakende yasasının olmayışı vahşi kapitalizme yol açar” dedi! ( 6 Nisan 2010) Bir ay sonra,              (6. Mayıs 2010) gazetelerde şu haber çıkıyor; “TOBB şirketlerine müfettiş baskını!”

Bunlar, kısa sürede gözüme ilişen ve aklımda kalan örnek olaylar.

Sayın Davutoğlu; Lütfen açıklar mısınız, MİLLİ İKTİDAR ve MİLLİ Muhalefet nasıl olur, nasıl olmaz!..

 

Top