Meksika tipi, Türk usulü Başkanlık!

rahmituranDün Meclis’te AKP ile CHP arasında önemli bir görüşme yapıldı. Gündem maddesi “Anayasa tartışmaları” idi.
Davutoğlu, kendisini başbakanlıktan edecek olan Başkanlık Sistemi’ni ve yeni Anayasa’yı Kılıçdaroğlu’na anlattı.
İktidar partisi CHP’yi kafaya alırsa, Erdoğan’ın büyük arzusu yerine gelecek.
Aslında Davutoğlu zor durumda ama eli mahkûm! İçinden Başkanlık Sistemi’ni, istemiyor fakat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da karşı çıkamıyor!
Başkanlık sistemini hararetle savunan Erdoğan:
“Başkanlıktan niye korkuyorsunuz?” diye soruyor.
Gelişmiş ve kalkınmış ülkeler hep başkanlıkla yönetiliyormuş, Türkiye neden yönetilmesinmiş?

* * *

AKP’nin istediği acayip Başkanlık Sistemi’ni bir de ben anlatayım: Bildiğim kadarıyla, Avrupa’nın hiçbir ülkesinde, Fransa hariç, Başkanlık Sistemi yok. Fransa’da da Başkanlık değil, Yarı Başkanlık Sistemi var.
İngiltere’de Kraliçe, İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde Kral var ama, sistem bizdeki gibi “Parlamenter Sistem”dir ve o ülkeleri, başbakanlar yönetir.
Başkanlık Sistemi, Amerika hariç, dünyanın hiçbir ülkesinde iyi sonuç vermemiş, bir çoğunda diktatörlüklere yol açmıştır!

* * *

– Başkanlık sisteminde Başkan her şeyin başı oluyor.
– Başkan, bakanları bizzat tayin ediyor.
– Meclis’ten geçen yasaları Başkan veto edebiliyor, o yasanın bir daha gündeme gelmesi için 330 milletvekilinin oyu gerekiyor. İmkânsız gibi!
– Başkan’ın istediği yasa Meclis’ten çıkmazsa, Başkan, Meclis’e hiç aldırış etmeden “Başkanlık kararnamesi” adında tek başına istediği yasayı çıkarabiliyor.
– Başkan sıkıyönetim ve olağanüstü hal ilan edebiliyor ve o dönemde özgürlükleri kısıtlayan kararname çıkarabiliyor.
– Anayasa Mahkemesi’nin yarısını Başkan seçiyor, öteki yarısını da, partisinin milletvekilleri seçiyor. HSYK ile Danıştay da bu yöntemle seçiliyor ve yargı tamamen başkana bağlanmış oluyor.
– Başkan, Meclis’e karşı sorumlu olmuyor. Başkan hakkında yolsuzluk iddiaları olursa ancak 367 milletvekilinin imzasıyla soruşturma açılabiliyor. (ki bu sayıyı bulmak hayal)
– Diyelim ki 367 bulundu. Soruşturma sonunda, diyelim ki başkan suçlu görüldü. O zaman ancak 413 milletvekilinin oyuyla Yüce Divan’a yollanabiliyor ki, Meclis’te bu sayıya ulaşmak imkânsız.
– Bizde düşünülen Başkanlık Sistemi, bu! İlkel ve kötü!
Neden istemediğimizi bilmem anlatabildim mi?
Böyle bir sistemde “Demokrasi sizlere ömür!”

Top