MECLİSTEKİ MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Amacı daha başlangıçta, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve öncelikli sorunlarımıza çözüm getirmek olmayan Anayasa görüşmeleri sona erdi. Gündemin baş konusu yapılan Başkanlık tartışmalarına her şeyden fazla önem veren iktidar partisinin 3 partili olarak görüşmelere devam edilmesi önerisinin de ülkemiz yararına olmadığı açıktır. Türkiye’nin yapay gündem maddeleri ile gün değil saat kaybetmeye dahi tahammülü yoktur.

Türkiye, siyasal, ekonomik ve sosyal tehditlerin kesiştiği bir kavşaktadır.

Evimizin içinde hissettiğimiz Suriye’deki savaşın sıcaklığı, dış borçların ve üretemeyen bir ekonominin yarattığı dev dalgaların üzerimize gelmekte olan sesi ve ortak paydaların giderek azalmasıyla ortaya çıkan sosyal bölünmeler tüm siyasi partilerce öncelikle ele alınması gereken konulardır.

Suriye’deki savaşa taraf olarak katılmak ve hele BM, ABD, AB, Rusya, Şangay Beşlisi vb. uluslararası etkin güçleri karşısına alarak, Suudi Arabistan, Katar gibi bizi geçmişte olduğu gibi her zaman yalnız bırakabilecek, anti-demokratik ve güvenilmez ülkelerle mezhepçi bir anlayışla bir araya gelerek böyle bir savaşa kalkışmak, Türkiye’nin nesiller boyu ödeyerek telafi edemeyeceği büyük kayıplara neden olacaktır.

Ankara’da devletin kalbine karşı düzenlenen saldırı artık iktidara uyarı olmalıdır.

Derinliği olmayan ve hezimete uğradığı açıkça ortaya çıkan uygulanmakta olan politikalardan çıkışın ancak, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesinin yeniden uygulanabilir olmasından geçtiğine inanıyor ve TBMM’deki her milletvekilini sağduyu ve vicdanlarını dinleyerek bu yönde işbirliğine davet ediyoruz.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Toplumsal Sorunları Araştırma Kurulu

17.02.2016

Top