Lütfü Kırayoğlu: Başın Öne Eğil(me)sin…

“Ergenekon”, Balyoz türü “kumpas” davaları sırasında dalgalar halinde gelen tutuklamaların en unutulmaz sahnesidir. Gözaltına alınanlar, yumruklarını, ya da kelepçeli ellerini kaldırıp, meydan okudular. Hesap vermeye değil, hesap sormaya gittiklerini söylediler.

Yürek sızlatan sahne de, gözaltı işlemini yapan polislerin götürdükleri yurtseverin başına bastırarak, aşağılayarak polis arabalarına sokmasıdır.

Başını eğdiremedikleri insanlara zor kullanarak baş eğdirmektedirler.

Sabahattin Ali’nin 1933 yılında yazdığı ve pek çok sanatçı tarafından seslendirilen ünlü şiiri, o hain tutuklamalar sırasında teslim alınmaya çalışılanlara yol göstermektedir.

Bir de, 15 Temmuz tarihinde girişilen darbe teşebbüsü sırasında gözaltına alınan “kocaman” adamların süklüm, püklüm haline bakınız. Kimse başlarını zorla eğmediği halde başları eğiktir. Hallerinden hırpalandıkları, belki de işkence gördükleri belli olduğu halde suçluluk duygusu içinde itirazsız teslim olmuşlardır. Bir kısmı şimdiden itirafçı olup cezalarının biraz olsun hafifletilmesini talep etmektedir.

Bir kez ortaçağa, şeyhlere, dervişlere, molla bozuntularına baş eğip teslim olduktan sonra başınız yerden kalkmaz. Hasbelkader giriştiğiniz “darbe” başarıya ulaşsa bile başınız hep yerde olacaktır. Türk askerine bu tablo yakışmıyor.

Ancak bilimin ve çağdaşlığım aydınlığına güvenle bakanların başı dik, alnı açık olacaktır.

Başın Öne Eğilmesin…

22.07.2016

Lütfü Kırayoğlu   

Top