KAYSERİ ADD KAHVALTI ETKİNLİĞİ

Saygıdeğer Misafirlerimiz, Atamızın Kayseri’ye gelişinin 100. Yılı nedeniyle hazırladığınız kahvaltımıza hoş geldiniz.

Sizleri, ilk olarak Büyük Önder M. Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşuna ve ardından İstiklâl Marşı’mızı okumaya davet ediyorum.

Sevgili misafirlerimiz, katılımlarınızdan dolayı hepinize şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ederim.

Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekmektedir. Gazi M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kanlarıyla çizdiği Misak-ı Milli sınırları içerisinde cumhuriyetçiliği, laikliği, çağdaş hukuku ve hukukun üstünlüğünü savunan Atatürkçü çatısı altında hep beraber bulunuyoruz. Kendini Atatürkçü sayan, Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı herkese derneğimizin kapıları sonuna kadar açıktır.

Değerli misafirlerimiz Atamız Kayseri’yi beş defa ziyaret etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kayseri’ye ilk ziyaretlerini Heyet-i Temsiliye Reisi olarak, diğer dört ziyaretlerini ise, Cumhurbaşkanı sıfatıyla gerçekleştirmiş olup, her ziyaretlerinde Kayserililer onu sevgiyle çoşkuyla bağırlarına basmışlardır. O da Kayserililer’i takdir etmişlerdir.

İlk olarak, 19 Aralık 1919 günü akşamı Kayseri’ye gelmişlerdir. Kayserililer hava soğuk ve karlı olmasına rağmen; Mustafa Kemal Paşa ve dava arkadaşlarını coşkulu bir şekilde karşılamışlardır.

Mustafa Kemal Atatürk ikinci defa; 13 Ekim 1924 tarihinde, eşi Latife Hanımla birlikte Erzurum dönüşünde gelmişlerdir. 14 Ekimde Kayseri Lisesini ziyaret ederler ve lisenin şeref defterine kendi el yazısı ile “Kayseri Lisesini, müdürüyle, muallimleriyle, bütün talebesiyle Cumhuriyetin ateşli, feyizli bir ocağı bulduk … ” diye yazarak imzalarlar.

Mustafa Kemal Atatürk üçüncü defa; 20 Eylül 1928 de başvekil İsmet Paşa ile birlikte gelirler. Yeni Türk Alfabesi üzerinde görüşmeler yapılır. Belediye bahçesine karatahta koydurarak, Kayserililer ile yeni yazı üzerinde görüşmeler yapmıştır. Atatürk, burada yeni harflerle okuma-yazma öğrenildiğini görmüş çok memnun olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, Kayseri’ye dördüncü defa 19 Kasım 1930’da teşrif etmiştir. 1930 yılının sonbaharında çıktığı uzun bir yurt gezisi esnasında beyaz trenle şehrimizi ziyaret etmiştir. Özellikle Kayseri Lisesini ziyaret eden, Atatürk burada derslere girmiş, öğretmen ve öğrencilerle sohbet etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Kayseri’ye beşinci defa 4 Şubat 1934’de teşrif etmiştir. Gelişinin ertesi günü şehirdeki faaliyetleri yerinde görmekten memnunluk duymuştur. Atatürk, Tayyare Fabrikası’nı, Talas’ı ve Kayseri Hunat Medresesi müzesini gezmiş ve ilgililerden bilgi almıştır.

Değerli misafirlerimiz, Ata’mızın Kayseri’ye gelişleri ile ilgili kısa bir sunumumuz var. Lütfen hep birlikte izleyelim.

………………………………………………….

Değerli arkadaşlar, bizlere düşen görev aklın ve bilimin rehberliğinde Atatürk’ün yolumuzu aydınlatan sevgi, saygı, kardeşlik, dostluk, geleceğimize sahip çıkma, sanata önem verme, vatanımızın bağımsızlığı temelinde özgür ve demokratik yaşama yolunda durmadan, yorulmadan çalışmaktır.

Katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederiz.

Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Necla ÜNSAL

Kayseri Atatürkçü Düşünce Derneği Bşk. Yrd.

Top