Kayseri Şubesi’nde Amasya Genelgesi Basın Duyurusu

Basına ve Kamuoyuna

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı bağımsızlık savaşının önemli aşamalarından biri de Amasya Genelgesi’dir. Amasya Genelgesi Türkiye’nin temellerinin atıldığı, ulusal egemenliğin ve tam bağımsızlığın en büyük adımlarının atıldığı önemli bir bildiridir. Amasya Genelgesi bir anlamda İstanbul Hükümeti’ne karşı ihtilalın ilk adımıdır. Genelge ile İstanbul Hükümeti hiçe sayılmış, hükümetin düşmanının elinde olduğu ve bu durumdan yalnızca milletin iradesi ve azmiyle kurtulunabileceği vurgulanmıştır. Genelge de vatanın bütünlüğünün milletin bağımsızlığının tehlikede olduğuna dikkat çekilmiştir.

Geldiğimiz süreçte 98 yıl sonra şartlar yine 1919 şartlarına benzemektedir.Misak-ı Milli sınırlarını korumak  Atatürkçülüğün temel ilkelerindendir. Emperyalizmin oyunları ile komşularımız (Irak – Suriye) parçalanma sürecine girmiştir. Sıranın ülkemize geleceğinden şüpheliyiz.

Ulusumuz nasıl 1922’de o günleri atlattıysa; bugünleri de demokrasi ve hukuk içerisinde atlatacağız ve Ulu Önderimizin “Yurtta Sulh.Cihanda Sulh” ilkesi doğrultusunda komşularımızla barış ve kardeşlik içerisinde yaşayacağız. Ülkemizi emperyalizmin pençesinden alıp çıkaran Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Kemal CEYLAN

Şube Başkanı

Top