Kayseri Şubesi 24 Kasım Basın Açıklaması

Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.Öğretmenler  Günü olarak kutlanan gündür.

Ulus olmak , ayakta kalmak , geleceğe yön vermek , kısaca büyük olmak isteyen devletler öğretmene verilen değerle ölçülür.Cumhuriyetin kuruluş aşamasında milletvekillerine bağlanacak maaş sorulduğunda  Mustafa Kemal , “Öğretmen maaşını geçmesin .” uyarısında bulunmuştur.

Ulusal Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra asıl savaşın cehaletin yenilmesi ve ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi alanında verilmesi öngörülmüştür.

Bilginin ve ilmin verdiği güçten mahrum toplumlar çorak topraklar gibidir. Eğitime ve bilime önem vermeyen  toplumlarda hiçbir düşünce ve anlamlı  fikrin gerçekleşmesi düşünülemez.Karanlığa ışık tutan,siz öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Ulu Önder M.K.Atatürk’ün “HAYATTA  EN HAKİKİ MÜRŞİD İLİMDİR” sözünden ilham alarak  bilgi ve ilimden  uzak insanların çevresini aydınlatamaz, ışıksızdır.En büyük servet , en büyük sermaye ve rütbe bilgidir.Bilgi geceleri aydınlatan kutup yıldızı gibidir.Bunu sağlayan öğretmenlere selam olsun.

Öğretmen ,Yunus’ta gönül , Karacaoğlan’da sevda , Hacıbektaş’ ta sabır, Mevlana’da hoşgörü,Akif’te yürek ,Dadaloğlu’nda cesaret , Veysel’de toprak , Mustafa Kemal’de bütün vatandır.

Mustafa Kemal  geleceği  ve çocuklarımızı öğretmene emanet etmiştir. Öğretmenin aklına ve vicdanına güveni  tamdır.

Bütün kötülüklerin ve cehaletin düşmanı öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

KEMAL CEYLAN

Şube Başkanı

Top