Kaçak Saray'ı "Meşrulaştırma"

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, Ramazan ayı boyunca Türkiye’nin 81 ilinden yurttaşları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlayacağının açıklanması kamuoyunda tepki çekti. Tayyip Erdoğan’ın emriyle önce başbakanlık sarayı olarak inşa edilen ve sonrasında Erdoğan Cumhurbaşkanı olunca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çevrilen mekanda Ramazan’ın ilk iftarının ise şehit ve gazi ailelerine verileceği öğrenildi. Atatürk Orman Çiftliği’ni hukuksuzca gasp ederek yapılan Kaçak Saray’da düzenlenecek bu iftarlar, sarayı meşrulaştırma çabasının bir ürünü olarak yorumlandı.

İFTAR SARAYDA DEĞİL SOKAKTA OLUR

Yurt’a konuşan ilahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık ise, Erdoğan’ın kaçak sarayda iftar vermesini muaviyeye benzeterek, “halkın iftarı sarayda değil, sokakta olur” dedi ve şunları söyledi:

“Orası kaçak olmasa bile sarayda iftar verilmez. Asgari ücretin 949 TL olduğu bir ülkede siz sarayda bin TL’ye bardakla iftar yapamazsınız. Ayrıca 40 milyon yoksulun olduğu bir ülkede kaçak olmasa bile saray yaptıramazsınız. Vicdanı olan bir lider saraylarda yaşayamaz. Peygamberimiz ümmetim rahat etmiyor diye hasırda yatmış ve mülkiyetsiz ölmüştür. Bunu kıtlık ve yokluk olduğu için değil, tam tersine varlığın içinde yapmıştır. Dolayısıyla böyle iftarlarla sarayı meşru hale getirmek kaçak sarayı tartışma dışı bırakarak din perdesinin arkasına sığınmaya çalışmaktır. Eskiden arazi mafyası bir yere gözünü koyunca oraya Cami yaptırırdı. Karşı çıkınca da seni Cami’ye karşı çıkmakla suçlardı. Şimdi de önce saray yaptırıyorsunuz ardından sarayın içinde iftar veriyorsunuz. Bu da ona benziyor. Eğer bu sarayı kendi parasıyla yaptırdıysa israftır. Halkın parasıyla yaptırdıysa ihanettir. Ebu Zer-i Gifari’nin muaviyeye söylediğinin aynısı bugün Erdoğan için geçerlidir. Çünkü muaviye de aynı şekilde saray yaptırmıştı. Sokaklarda vatandaşlar bir araya geliyor ve yeryüzü sofrası kuruyor. Halkın iftarı da sarayda değil, sokakta olur.”

Kaynak: Yurt Gazetesi

 

Top