İstanbul 3. Havaalanının sorunları ve adı “Atatürk” olsun

bizhaberiz.net – 23 Ekim 2018

İstanbul 3. Havaalanının sorunları ve adı “Atatürk” olsun

21 Ekim Pazar günü, ADD Çankaya Şubesi tarafından düzenlenen “İstanbul 3. Havaalanının sorunları ve Adı “ATATÜRK” olsun’ konulu panelde, açılış konuşmasını Atatürkçü Düşünce Derneği Çankaya Şube Başkanı Şengül Can ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi adına Genel Sekreter Hüseyin Emre Altınışık yaptı.

“Kemaliz geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür” diyen ADD Genel Başkan Yardımcılığını yapmış olan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın ölümünün 19. Yılında Cumhuriyet aydınlanması yolunda yaptığı hizmetlerden dolayı saygı ve minnetle anıldı.

İstanbul 3. Havaalanının adı “ATATÜRK” olsun imza kampanyasında 500.000 imza toplandığı ifade edildi.

Panelde Mustafa Acer yönetiminde, “Mustafa Kemal’in Uçakları” kitabının yazarı İsmail Yavuz Atatürk döneminde dünyada uçak üreten 6 ülkeden biri iken üretimde ve teknolojide nasıl geri kaldığımızı anlattı.
Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Esin Köymen ise 3. Havaalanı yer seçimi ve yapım aşamasında yapılan yanlışlıklardan bahsederek, Havaalanının özellikleri ve sorunları konusunda bilgi verdi.
Adı bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından konan Türkkuşu’nun 3 Mayıs 1935 tarihinde açılışında yaptığı konuşmada;
“Burada gençlerimiz uçuşu, planör kullanmayı, paraşütle atlamayı, kısacası havacılıkla ilgili her şeyi bilimsel bir şekilde en iyi öğretmenlerden, deneyler yaparak öğreneceklerdi.
Lâkin yaşadığımız bu çağda, artık insanlar, yalnız karada ve denizde kalmadılar. Doğanın hava varlığının da içine daldılar. Hayat için, yaşamak için havayı yalnız nefeslenmenin yeter olmadığı anlaşıldı. Gerek ve gerçek olan hava egemenliği, açık olarak ortaya çıktı. Bütün ulusların büyük bir önemle oluşturmaya çalıştıkları bu alanda, Türk ulusu da kuşkusuz yerini almalıydı.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, kara ordumuzun yanında, donanmamızı kurarken, hava filolarımızı da, en son hava araçları ile düzenlemekten geri kalmadı. Kişilikleriyle onur duyduğumuz hava subaylarımız ve komutanları da yetişmiş bulunuyorlar. Pilotlarımız, her zaman ve her halde, ulusun yüzünü ağartacak yüksek değerdedir.

Lâkin arkadaşlar, bu kadarı yeter görmek doğru olmazdı. Hava işine, onun bütün dünyada aldığı önem derecesine göre değer vermek gereklidir. Bunu göz önünde tutan Cumhuriyet hükümeti, havacılığı, bütün ulusun işlevi yapmak kararındadır. Türk, yurdunun dağlarında, ormanlarında, ovalarında, denizlerinde, her bucağında nasıl bir bilgi ve kendine güvenle yürüyor, dolaşıyorsa vatan göklerinde de aynı surette dolaşabilmelidir.

Bu ise Türk’ü, çocukluğundan vatan kuşları ile yurt havası içinde yarışa alıştırmakla başlar. İşte bugün, burada bizi toplayan neden, o kutsal işe başlama törenidir. Havacılığın gelişimine ciddî şekilde sarılmasından dolayı hükümete, Genel Kurmay Başkanı Mareşal’a ve Türk Hava Kurumu Başkanı, değerli arkadaşımız Fuad’a (Bulca) burada, özel olarak gönül borcumu sunarım.
Türk çocuğu, her işte olduğu gibi, havacılıkta da, en yüksek düzeyde, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın. Bundan, gerçek dostlarımız sevinecek, Türk ulusu mutlu olacaktır”.
* Mustafa Kemal ATATÜRK; Bilim ve teknolojinin öncüsü olarak havacılığı görmüş, “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar” diyerek, Gelecek için Havacılığa sahip çıkılması gerektiğini işaret etmiştir.

Amacımız, Türk Milletinin gönlünden geçen istek ve dileği gündeme getirmek 3. Havaalanının adının “ATATÜRK” olmasını sağlamaktır.

Atatürkçü Düşünce Derneği Çankaya Şubesi’nin düzenlediği panele ADD Genel Sekreter Yardımcısı Ersan Petekkaya, GYK üyeleri Sevil Nazan Keskin, Melek Esmer ve Denetleme Kurulu Başkanı Reşat Demirci de katıldılar.

http://www.bizhaberiz.net/index.php?Did=11612

 

Top