İnegöl Şubesi Basın Açıklaması

EFENDİLER, YARIN CUMHURİYETİ  İLAN EDECEĞİZ… 28/10/1923

Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri yeni yapılmış, meclis yeni kurulmuş, sonuç Mustafa Kemal’in beklentisine en yakın biçimde alınmıştı.

28 ekim gecesi, Gazi’nin Çankaya’da verdiği akşam yemeğine, Atatürk’ün yakın çevresi iştirak ediyordu, yemeğe Latife Hanım da katıldı.Latife Hanım son derece heyecanlıydı. İçi içine sığmıyordu.Çünkü o akşam yemeğinin gündemini biliyordu. Sevgili Paşası niyetlerini önce eşine heyecan ve içtenlikle anlatmıştı. Latife Hanım bu sebeple birkaç kez mutfağa inmiş, yemeklerin o akşam yaşanacak olayların şanına yaraşır olmasına özen göstermişti. Mustafa Kemal, arkadaşlarına, yemekten sonra “Anayasanın bazı maddeleri üzerinde çalışacağını” bildirmiş, yeni başkan adayı olduğu söylenen İsmet Paşa’yı da bu çalışmaya davet etmişti.

Sofrada seçim heyecanı, seçim dedikoduları, yeni seçilenler, bu kez meclise giremeyenler hakkında konuşmalar sürüp giderken, Mustafa Kemal bıçağını eline aldı, doğruldu, derin bir nefes aldıktan sonra hafifçe tabağına vurarak: “efendiler” dedi ve Mazhar Müfit Kansu’ya baktı…

O bakış karşısında Mazhar Müfit Kansu, Gazi’nin ne diyeceğini anlamıştı hemen.

Zira Atatürk o gece yapacağı konuşmasında bahsedeceği şeyi, 4 sene önce Erzurum’da söylemiş ve not aldırmıştı Mazhar Müfit Kansu’ya…

O alınan notları bir tek Gazi, Mazhar Müfit ve bir de Gazi’nin özel kalem müdürü Süreyya Bey biliyordu.

Oysa o gece masada kimler yoktu ki;

İsmet İnönü, Kazım Özalp, Mazhar Müfit, Ruşen Eşref, Ali Fethi Okyar, Fuat Bey, Kemalettin Sami Paşa ve diğerleri…

İşte şimdi sadece o 3 kişinin bildiği sırrı tüm dünyaya duyurma zamanı gelmişti.

Evet, Gazi tabağına vurarak “Efendiler” dedi.

tekrar Mazhar Müfit Kansu’ya bakarak konuşmasına devam etti.

Gazi konuşmaya başladığında çıt çıkmıyordu yemek salonunda. “Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!”. kimseden çıt çıkmamaya devam ediyordu, ama herkeste bir şaşkınlık vardı.

Gazi, tek tek herkesin yüzüne bakarak durumu kontrol ediyordu. Şimdi sofradakiler yıldırım çarpmış gibi kalakalmıştı.

Mustafa Kemal uygun bir süre bekledikten sonra açıklamasını sürdürdü; “Türkiye Devleti’nin hükümet şekli Cumhuriyet’tir. Bunu Anayasa’mıza yarınki meclis toplantısında koyduracağız. Hazırlıklarımızı bir kez daha gözden geçirmemiz lazım.”

Evet, o gün o masada olan herkes Mustafa Kemal ile birlikte bir kez daha tarih yazmanın heyecan ve sevincini paylaşıyordu.

Ve ertesi gün, Türk Milletinin tarihindeki o kutlu gün,  Atatürk‘ün en büyük hayali olan Cumhuriyet Devrimi ile birlikte bu tatlı gece sona eriyordu…

Mustafa Kemal’in dediği gibi “ Cumhuriyet bizim için bir yaşam biçimidir, ondan asla vazgeçmeyiz ve onu korumak için mücadelede kararlıyız “

Bu duygu ve düşünceler ile Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu adına Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, saygılar sunuyorum.

“YAŞASIN CUMHURİYET…”

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

Birol ATAY

Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı

Top