İktidar; Meydanlarda Açılıma Karşı Ama Süreci Devam Ettiriyor.

AKP-PKK mutabakatı kurumsallaştırılıyor

PKK açılımını koordine etmekle görevli olan müsteşarlıkta 7 yeni şube oluşturuldu. Yeni şubelerin kuruluşuna ilişkin şaibeli kararın, HDP heyetinin İmralı’ya yaptığı son ziyaretin hemen arkasından onaylandığı ortaya çıktı

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı (KDGM) bünyesinde 7 yeni şube müdürlüğünün kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni kurulan şubelere ilişkin hiçbir bilgiye yer verilmeyen kararda, “İçişleri Bakanlığı’nın 26 Ocak 2015 tarihli ve 182 sayılı yazısı üzerine, 27 Eylül 1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunun 16’ncı maddesinin (b) bendine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8 Nisan 2015 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildi.
İKİ KRİTİK TARİH: 26 OCAK-8 NİSAN
Müsteşarlık bünyesinde 7 yeni şube kurulmasına ilişkin kararda, hem İçişleri Bakanlığı’nın kuruluş talebinin hem de şubelerin kuruluşuna verilen onayın tarihi dikkat çekiyor. Bakanlığın, müsteşarlık bünyesinde yeni şubeler kurulmasını talep ettiği 26 Ocak tarihi, İmralı-Kandil-Ankara arasındaki müzakere trafiğinin en yoğun olduğu döneme denk geliyor.
9 Ocak’ta İmralı adasına giden HDP heyeti, bu görüşmede Öcalan’dan seçime parti olarak katılma talimatını almış, hem de hükümetle yürütülen açılım pazarlıkları konusunda gelinen aşama masaya yatırılıp, Nevruz mesajı üzerinde çalışılmıştı.
MEŞHUR DOLMABAHÇE BULUŞMASI
HDP’liler, İmralı’dan döndükten sonra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile ayrı ayrı toplantılar yapmıştı. Bu seri görüşmelerin ardından 28 Şubat günü de meşhur Dolmabahçe buluşması gerçekleşmiş ve Abdullah Öcalan tarafından hazırlanan yol haritasının taraflarca onaylandığı kamuoyuna duyurulmuştu.
MÜZAKERE ŞUBELERİ
Bakanlar Kurulu kararında dikkat çeken ikinci tarihse, müsteşarlık bünyesinde 7 yeni şube kurulmasına ilişkin kararın imzalandığı 8 Nisan. Bu tarihten üç gün önce yani 5 Nisan günü HDP heyeti, Abdullah Öcalan ile son kez bir araya gelmişti. Kamuoyuna önceden bilgi verilmeden gerçekleşen bu ‘sürpriz görüşme’de Öcalan ve HDP heyeti, hem aday listelerine son şeklini vermiş hem de HDP’nin seçim kampanyası programlanmıştı.
Aydınlık’ın kurum kaynaklarından edindiği bilgilere göre, müsteşarlık bünyesinde oluşturulmasına onay verilen şube müdürlükleri, aslında açılım sürecinde kurulması öngörülen pazarlık komisyonlarının ta kendisi. Hükümetin, pazarlık sürecinin bundan sonraki aşamasını yürütmek üzere, dışarıdan da katılacak isimlerle oluşturulacak yeni pazarlık ekibini legalleştirip, bu mekanizmanın kurumsallaştırılması için ‘şube müdürlüğü’ formülünün geliştirdiği, bu konunda Öcalan ve HDP heyetinden de vize alındığı belirtiliyor.
RESMİ GAZETE DE KILIFINA UYDURDU

‘Şube müdürlüğü’ şeklinde kamufle edildiği ifade edilen müzakere komisyonların nasıl bir görev yürüteceği, geçen yıl Meclis’ten geçirilen yasa ve arkasından yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında tanımlanmıştı. 1 Ekim tarihli Resmi Gazete’de “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Kapsamında Yürütülecek Çalışmalara İlişkin Esaslar” başlıklı hükümet kararında, oluşturulacak komisyonların çalışma yürütecekleri alanlar şöyle sıralanmıştı:
“Siyasi alana, siyasi kurum ve aktörlere yönelik çalışmalar, hukuki düzenlemeler ve insan hakları, sosyal programlar, ekonomik tedbirler, kültürel programlar, toplumsal destek ve sivil toplum çalışmaları, güvenlik ve silahsızlandırma, sorunun parçası olan aktörlerle temas, diyalog ve benzeri çalışmalar, eve dönüşlerle sosyal yaşama katılım ve uyum alanında çalışmalar, psikolojik destek ve rehabilitasyon çalışmaları, kamuoyu bilgilendirme ve kamu diplomasisi çalışmaları.”
Kaynak: Aydınlık Gazetesi
Top