İşçi Hakları Milli Güvenliği Bozmaz

Grevdeki Metal İşçilerinin Yanındayız..!

Uzun yıllar sonra metal işçileri büyük çapta grev başlattı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası 10 kentte 22 işyerinde 10 bini aşkın işçi ile greve çıktı. Bu greve 19 Şubat tarihinde başka işyerlerinin de katılmasıyla toplamda 15 bini aşkın işçi eyleme katılmış olacaktı.

Her zaman olduğu gibi Bakanlar Kurulu greve hızla müdahale ederek “Milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu” gerekçesi ile grevi 60 gün erteledi. Sendika ve işçiler erteleme kararına uymayacaklarını açıkladılar.

Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli başta olmak üzere 10 kentte 22 işyerinde binlerce işçi birlik ve şenlik havası içinde greve çıktı. Grev ilk olarak Kocaeli’nde millete küfreden “havuz medyası” ortağının fabrikasında başladı. Grev hızla diğer işyerlerine yayılırken her zaman olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararı işverenlerin imdadına yetişti.

İşçilerin ekmek mücadelesi “milli güvenliği bozucu” bulunarak ertelendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüzlerce üst rütbeli subayı tutuklanıp cezaevine konulurken, donanmamız hareketsiz hale getirilirken, topraklarımızda terörist kampları kurulurken, sınırlarımız delik deşik olup silah yüklü TIR’lar cirit atarken, terör örgütü elemanları kimlik denetimini köy yollarından kent sokaklarına indirirken, okullar yakılıp, bayraklar indirilip Atatürk büstleri kırılırken, Genelkurmay Başkanlarının telefonları dinlenirken bozulmayan “milli güvenlik” işçilerin ekmek mücadelesini başlattığı gün bozuluverdi. (!)

Türkiye işçi sınıfı, özellikle metal işçileri Kurtuluş Savaşımızın “İmalat-ı Harbiye” geleneğinden gelmekte ve milli güvenliğimiz söz konusu olduğunda nasıl fedakarlıklar yapacağını  grev erteleyicilerinden çok daha iyi bilmektedir. Grev erteleyiciler bayrağımızın yerlerde sürünmesine sessiz kalırken işçilerimiz Türk bayrakları ile ve birlik içinde greve çıkmaktadır.

Grev erteleme kararını protesto ediyor, hak mücadelesi veren metal işçilerimizi destekliyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Merkezi

Top