HDP'ye Oy Vermeyen Göçe Zorlanıyor

PKK, ‘AKP ile kendilerine yönelik operasyon yapılmaması konusunda anlaştıkları’ propogandasını yapıyor. TSK’ya operasyon izni verilmeyen bölgede HDP’ye oy vermeyecek olanlar göçe zorlanıyor

Doğu ve Güneydoğu’da  faaliyetlerini şehirlere doğru kaydıran PKK’lıların silahlarıyla birlikte yerleşim birimlerine gelerek toplantılar yapmaya başladığı öğrenildi. PKK’lıların yaptıkları toplantılarda AKP ile yürüttükleri “açılım” anlaşması ile ilgili bilgi verdikleri  bildiriliyor.
“Biz AKP ile anlaşma yaptık. TSK bize karşı operasyon yapmayacak. Bir olay olduğunda sadece rapor tutacaklar. Bunun dışında hiçbir harekette bulunmayacaklar. AKP bize bu konuda güvence verdi. Bu anlaşmanın dışına çıkılırsa biz de gerekeni yaparız” diyen PKK’lıların, bu konuda  şimdiye kadar çok önemli bir sorun çıkmadığını ifade ettikleri belirtiliyor.
‘AÇILIM’IN AYRINTILARINI PKK’DAN ÖĞRENİYORUZ’
Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a açıklama yapan güvenlik yetkilileri de PKK’lıların yaptıkları propagandayı doğruladı. Bölgede yaşanan olayların giderek içinden çıkılmaz bir hale dönüştüğünü, PKK’nın aldığı her tavizden sonra yeni taleplerle geldiğini kaydeden güvenlik yetkilileri, “Güvenlik birimlerinin operasyon yapması valiler üzerinden engelleniyor. Operasyon taleplerimiz reddediliyor. Şimdilerde taleplerimize yanıt bile verilmiyor. Ağrı-Diyadin olayları sonrasında neredeyse  terörle mücadeleye yasak geldi. PKK’lılar meydanı boş buldu, istedikleri gibi hareket ediyor. Bu arada hükümetle PKK arasında varılan açılım anlaşmasının ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Açılımın ayrıntılarını PKK’lılardan öğreniyoruz” diye konuştu.
PKK’lıların faaliyetleriyle ilgili olarak yaptıkları istihbari çalışmaları raporlaştırdıklarını ve ilgili birimlere ilettiklerini vurgulayan yetkililer, TSK’nın terörle mücadeleye hazır olduğunu, ancak ellerinin kollarının bağlandığını bildirdi.
OY TEHDİDİ
Bu arada PKK’lıların köylerde muhtarları tehdit etmeye başladıkları öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren bir Hakkarili şunları söyledi:
“HDP’li adaylar köy çalışmasına vakit ayırmıyor. PKK’lılar köylere gidip muhtarları tehdit ediyor. ‘Köydeki seçmen sayısı şu. Senden HDP’ye  şu kadar oy istiyoruz. Eksik çıkarsa sorumlusu sen olursun’ diyorlar.  Bu tehditler giderek sertleşiyor. 7 Haziran’da bölgede seçim güvenliği diye bir şey yok.”
PKK’YA KARŞI ÇIKANLAR GÖÇE ZORLANIYOR

Bu arada, son günlerde PKK’nın bölge halkına yönelik baskılarını artırdığı öğrenildi. Hakkari, Şırnak, Van, Diyarbakır gibi illerde, işadamlarından ve çeşitli kişilerden para istendiği  belirlendi. Bu konuda Aydınlık’a bilgi veren vatandaşlar şunları söylediler: “PKK kendilerine göre herkes için birtakım rakamlar belirlemiş. Bir nevi vergi… Belirledikleri rakamları elemanları aracılığıyla ilgilisine tebliğ ediyorlar. Bir süre verip istenen paranın getirilmesini bekliyorlar. İtirazda bulunanlar tehdit ediliyor. Özellikle son günlerde seçim bahanesiyle baskılar artırılmış durumda… HDP’ye karşı çıkanlar da göçe zorlanıyor. Birçok aile göçtü. Birçoğu da göç için hazırlık yapıyor. Devlet  her şeyi biliyor. Ama seyrediyor.”
PKK’nın bir başka baskı yöntemi de HDP’ye oy vermeyeceklerinden emin olunan vatandaşlara yönelik tepki.
‘SANDIKTAN UZAK DURUN‘ 
Şehir merkezlerinde de HDP’ye oy vermeyeceğine inanılan seçmenler üzerinde yoğunlaşmış durumdalar… Bölgede bu durumda olan vatandaşların listeleri çıkarılıyor. PKK’ya yakın kaynaklar, bu kişilerin seçimlerde oy kullanılmasının önleneceğini ifade ediyor. “Sandıklardan uzak durun, oy kullanmayın”  tehdidinin öne çıkacağını bildiriyorlar.
Kaynak Aydınlık Gazetesi
Top