Hasan Ali YÜCEL Köy Enstitüleri Onur ödülü önceki GYK üyelerimizden Nuri Osman Apaydın'a verildi.

 

Giresun Eğitim İş, 17 Nisan 2016 Pazar  Günü  2. Hasan Ali Yücel Köy Enstitüleri Ödülü töreni yaptı. Yapılan tören ile 2. Hasa Ali Yücel köy Enstitüleri ödülü,

“ ADD Bulancak Şube Başkanlığı döneminde; Köy Enstitüleri için, basılan kitap, dergiler ve kendi yazılarında Köy Enstitülerini savunması nedeni ile ” Nuri Osman Apaydın’a verildi.

Ödül Töreninde konuşan Eğitim İş Giresun İl başkanı Süleyman Çelebioğlu;

Eğitmen Okulları, Köy Öğretmen okulları ve sonunda Köy Enstitüleri ile nüfusumuzun çoğunluğunun yaşadığı okuma yazma bilenlerin çok sınırlı olduğu köylerimize, öğretmeni sağlık memuru, ziraat teknisyeni gibi köylüye her konuda yardım edecek ve köyü ayağa kaldıracak kadroyu yetiştirmek hedeflenmiştir. Köy Enstitüleri, amaca ulaşmış, başarılı olmuştur. Cumhuriyet kuşağı yetiştirilmiş ve köyün aydınlanmasında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Köylümüz, ağa, seyit, şeyh gibi ortaçağ kalıntılarının tahakkümü altında bulunmakta idi. Köy Enstitüleri ile bu gerici yapı büyük yara almış ve köye cumhuriyetin ışığı ulaşmıştır.

Mustafa Necati, İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Ali Yücel ile süren cumhuriyetin aydınlanma mücadelesi bizim çizgimizdir.

Köy Enstitüleri hasan Ali Yücel’in bakanlığı dönemine açılmıştır. Hasan Ali Yücel, Görele İlçemizin Daylı Köyü’nden İmamoğlu ailesindendir.

Giresun Eğitim iş olarak, hem Köy Enstitülerinin mirasına sahip çıkmak hem de Hasan Ali Yücel’i her yıl yeniden anmak üzere “ Hasan Ali Yücel Köy Enstitüleri Ödülü” vermeye kara verdik.

Derinden hissettiğimiz bölünme tehlikesini  PKK’ya yapılan operasyonlar ile önlemekteyiz. Bölücü terör örgütünün Türk Devleti karşısında bir gücü olmadığı ortaya çıkmıştır. Türk Milleti önümüzdeki dönemde birleşecek ve bağımsızlığını ve bütünlüğünü koruyacaktır.

Seçici kurulun, 2. Hasan Ali Yücel Köy Enstitüleri Ödülü için, Nuri Osman Apaydın’ı uygun gören kararı okundu. Nuri Osman Apaydın’a ödülü verildi. Nuri Osman Apaydın, konuşmasında mutluluğunu belirtti ve Köy Enstitüleri’nin başarılarını anlattı.

Bulancak ADD şube başkanlığı döneminde, derneğin yayını derginin iki sayısını Köy Enstitülerine ayırdığını ve “60. Yılında Köy Enstitüleri” adlı kitabı bastırdığını anlattı.

Ödülü alan Nuri Osman Apaydın, kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Daha sonra, Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Telat Hakyemez kısa bir konuşma yaptı.

Tören, hatıra fotoğrafları çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 Süleyman ÇELEBİOĞLU
Eğitimiş Giresun İl  Başkanı

12994559_1697556980500075_3481249336427367264_n

 

 

 

Top