“Halkın çıkarları, ülkemizin yararı için çabalıyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Milas Şubesi’nin geçen Perşembe ve Cuma günkü programı epey yoğundu. Perşembe Muğla Barosu Milas Temsilcilerini ağırlayan Atatürkçüler, Cuma İyi Parti ilçe yönetimini kabul etti, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i, Muğla Dernekler İl Müdürü Cengiz Demirci’yi ve ADD Muğla şubesini ziyaret etti.

Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatma Nur Selam ve Temsilci Yardımcısı Av. Naime Fırat Tokmak’ın ziyaretleri sırasında, ADD Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen, ortaklaşa etkinlikler nedeniyle tanışmaktan ve birlikte olmaktan duydukları hoşnutluğu dile getirdi. Selam, “Tabii amacımız toplum yararına bir şeyler yapılması… Siz de biz de halkın çıkarlarını, hukun üstünlüğünü gözeterek, çalıştığımız için, ortak bir çizgide buluşmamız normal” şeklinde konuştu. Erşen ve Selam, iyi dilek ve niyetlerinin, karşılıklı desteklerinin süreceğini belirtiler.

Daha önce de İlçe Başkanı Yardımcısı Vural Bulut ve yönetimden Gönül Altınöz ile birlikte ADD Milas şubesi’ni ziyaret eden İYİ Partililer, bu kez İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı ile birlikte ziyarette bulundular. İYİ Parti’nin Milas ve Güllük’te de iyi çalıştığını ve kısa sürede büyük yol katettiğini belirten Erşen, ADD Milas şubesinin düzenlediği etkinliklere katılımlarından ötürü de İYİ Parti’ye teşekkür etti. Çayırlı, ADD Milas Şubesi yeni yönetiminin çalışmalarını takdir ettiklerini belirtirken, Bulut çok sayıda partilinin ADD’ye üye olmak istediklerini, sayı netleşince, topluca üyelik başvurusunda bulunacaklarını kaydetti. Erşen, İYİ Parti’nin Türk siyasal yaşamına ve demokrasisine katkı koyacağına inandığını, ayrıca CHP’nin 15 milletvekilini İYİ partiye devretmesini takdirle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

ADD Milas Şubesi Başkan Yardımcısı Galip Alper, Yönetim Kurulu Üyeleri Faik Baklan, Hülya Özbek, Aslı Küçük, Ahmet Kaya, Hilmi Karaoğlan da ziyaretlerde hazır bulundular.

Amacımız daha çok öğrenciye burs vermek

ADD Milas şubesi yönetimi aynı gün, kısa süre önceki seçimlerde güven tazeleyen Milas Sanayi ve Ticaret Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret etti. ADD Milas Şubesi Başkanı Gülçin Erşen, Başkan Yardımcısı Galip Alper ve Yönetim Kurulu Üyeleri Faik Baklan, Aslı Küçük ve Ahmet Kaya, Reşit Özer’i kutlarken, yeni dönem için başarılar dilediler.

ADD Milas Şube Başkanı Erşen, MİTSO’nun çalışmalarını basından takip ettiklerini ve çok başarılı çalışmalar yapıldığını gördüklerini ve yeni dönemde daha güzel çalışmalar yapılacağını umduklarını belirtti. Ziyaret sırasında, ADD olarak amaçlarının her yıl daha çok öğrenciye burs vermek olduğunu anlatan Erşen, “Burs hesabımızda para, üyelerimizin yaptığı ödemeler ve bağışlar sayesinde birikiyor ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimize veriyoruz. Gönlümüzden her yıl daha çok öğrenciye burs vermek geçiyor. Fakat bunu ancak derneğimize yapılacak bağışlarla sürdürebiliriz. Bu konuda sizlerden de destek bekliyoruz” dedi.

ADD Yöneticilerini MİTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ejder Üstek ile ağırlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Oda olarak ihtiyaç sahibi Milaslı yükseköğrenim öğrencilerine burs vermekte olduklarını belirterek “MİTSO olarak her yıl 28 üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Verdiğimiz rakam belki biraz düşük olabilir fakat yine de bir ihtiyacı karşılar. Bizim de amacımız her yıl daha çok öğrenciye burs verebilmek. Bunun için Odamız üyeleriyle görüşüyoruz. Burs vermek isteyen üyelerimizi de ihtiyaç sahibi öğrencilerle buluşturuyoruz. Öğrencilerimiz, gençlerimiz bizim geleceğimiz” diye konuştu.

Ayrıca, Milas’ın ekonomisinin, tanıtımının ve coğrafi işareti alınan ürünlerinin konuşulduğu ziyaret sırasında Erşen, “Madem süper marketlerde markalı yöresel ürünlerin satışını sağlamak zor oluyor, niçin havalananı gibi, işlek yerlerde mağazalar açılarak bu ürünler satılmıyor?” önerisinde bulundu. Özer ise, “Bu gidişle, bunu biz yapacağız gibi görünüyor..” yanıtını verdi.

Dernekler gücünü farkında değil”

Geçen Cuma ADD Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen, Başkan Yardımcısı, Galip Alper, Yönetim Kurulu Üyeleri Faik Baklan ve Aslı Küçük, Muğla’ya giderek önce Muğla Valiliği Dernekler Masası’nı, sonra da ADD Muğla Şubesi’ni ziyaret ettiler.

Muğla İl Dernekler Müdürü Cengiz Demirci, sivil toplum örgütlerinin kendi güçlerini farkında olmadığını, daha çok sayıda sivil toplum örgütü kurulması gerektiğini, Muğla’da yaklaşık 1300 dernek bulunduğunu, ama bunun bile yeterli sayılamayacağını söyledi. Sivil toplum örgütlerinin, üyelerinden başlayarak toplumu bilgilendirip bilinçlendirmeleri gerektiğini savunan Demirci, “Sivil toplum örgütlerinin etkin olduğu ülke demokrasileri daha gelişkin ve güçlü olur. Gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütüne üye olmayan vatandaş yok gibidir. Herhangi bir derneğe, meslek kuruluşuna üye olan kişi, yalnız olmadığını, arkadasında bir güç olduğunu bilir. Ama, dernekler ortak amacı hedefleyen üyeleri arasında siyasi görüş, köken, ırk, din ayrımı yapmamalıdır…” şeklinde konuştu.

Erşen ve Baklan, Cengiz Demirci’ye, düzenledikleri eğitim toplantılarıyla dernek yöneticilerini bilgilendirdikleri için teşekkür ettiler. Demirci, sorumluluk alanlarındaki ilgili tüm kişi ve kurumların 24 saat hizmetinde olduklarını belirtti.

ADD Milas Şube yöneticilerini, ADD Muğla şubesine yaptıkları ziyarette, Şube Başkanı Av. Cüneyt Erkmen Özbayır, Yönetim Kurulu Üyeleri Mutlu Şahin (Muğla Gençlik Kolları Başkanı), Birol Kayahan, Ali Yakın, Hakkı Salih Yazoğlu ağırladı. Ülke gündeminin ve siyasi partilerin tutumlarının da tartışıldığı görüşmede, üyelerin daha etkin olması, genç ve yeni üye sayısının artırılmasına ilişkin de görüş alışverişinde bulunuldu. Cüneyt Özbayır, Milas şubesi üyelerini de 12 Mayıs Cumartesi düzenleyecekleri Geleneksel Anneler Günü Kahvaltısı’na çağırdı.

Gülçin ERŞEN – 29 Nisan 2018

Top